25 września br. weszła w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która jest implementacją unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Od tego dnia sygnalista, który pracuje lub jest powiązany relacją innego rodzaju, związaną z wykonywaniem pracy lub realizacją umów z organizacją, może dokonać zgłoszenia wewnętrznego. Ale na tym nie koniec możliwości sygnalizowania nieprawidłowości związanych z wykonywaną pracą.
Przypominamy, że sygnalistą jest osoba, która zgłasza naruszenie norm prawnych w zakładzie pracy. Osoba, która uzyskała status sygnalisty, podlega ochronie przed działaniami odwetowymi oraz próbami lub groźbami zastosowania takich działań.
25 grudnia 2024 wejdzie w życie możliwość dokonania zgłoszenia zewnętrznego przez sygnalistę do Rzecznika Praw Obywatelskich lub organu publicznego. W ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich został utworzony Zespół do spraw Sygnalistów, który będzie zajmował się przyjmowaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń zewnętrznych oraz doradztwem na temat praw i środków prawnych przysługujących sygnalistom.
Zgłoszenia zewnętrzne od sygnalistów będą przyjmowane wyłącznie przez dedykowane kanały, które zostaną uruchomione 25 grudnia 2024 roku. Sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego do Rzecznika Praw Obywatelskich na następujące sposoby:
Sprawdź także: Jak prawidłowo wdrożyć procedurę zgłaszania nieprawidłowości w firmie?
Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia że, opisane powyżej opcje kontaktu dedykowane zgłoszeniom zewnętrznym zapewnią kompletność, poufność i integralność danych, w tym ich odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych. Ponadto pozwolą na trwałe przechowywanie informacji w celu umożliwienia prowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego w ramach kompetencji Zespołu do spraw Sygnalistów.
Autorka: Agnieszka Bojar, Managerka, MDDP Outsourcing, Warszawa