Księgowość MDDP Outsourcing - Katowice, Warszawa Outsourcing księgowości
Aktualności /

Aktualności

Restrukturyzacja spolki – dlaczego warto skorzystac z pomocy biura rachunkowego
Prawidłowo przeprowadzony proces restrukturyzacyjny, poprzez wdrożenie określonych procedur... Więcej

Aktualności

26-01-2018

Jak prowadzić księgowość dla firmy rodzinnej?

Najbardziej popularną formą prowadzenia biznesu są firmy rodzinne – w Polsce jest ich ok. 2 mln. W pojęciu tym mieszczą się zarówno niewielkie lokalne przedsiębiorstwa, jak również bardzo duże firmy o zasięgu międzynarodowym. Wyróżnia je rodzinna struktura własności, kontrola strategiczna dokonywana przez członków rodziny, zarządzanie przedsiębiorstwem przez członków rodziny, a także zaangażowanie  w prowadzenie przedsiębiorstwa. Specyfika prowadzenia firmy rodzinnej wiąże się ze stosowaniem charakterystycznych narzędzi finansowych i rozwiązań podyktowanych własną polityką. To sprawia, że prowadzenie księgowości w takim przedsiębiorstwie  musi być elastyczne i dopasowane do indywidualnych wymagań, a nie każde biuro rachunkowe jest do tego przygotowane.

Ważne cechy finansów w firmie rodzinnej

W firmach rodzinnych bardzo często nieodpłatnie korzysta się z prywatnego majątku oraz bezpłatnej pomocy członków rodziny. Korzyści takie zalicza się zgodnie z ustawą o PIT do przychodu z nieodpłatnych świadczeń, który w wielu przypadkach nie jest opodatkowany. Wysokość przychodu z tego typu świadczeń zależy od przedmiotu świadczenia – podczas jego obliczania należy zachować więc szczególną ostrożność, zwłaszcza, że jeszcze inne zasady dotyczą świadczeń częściowo odpłatnych. Bardzo ważna jest również kwestia wynagrodzenia członków rodziny – małżonki i dzieci. Wartość ich pracy w świetle prawa nie jest wliczana do kosztów uzyskania przychodów, ale już w przypadku pozostałych członków wlicza się ją w koszty. Trudności napotkamy także w kwestii składek ZUS oraz przy wykorzystywaniu majątku własnego członków rodziny.

Zawiłość rachunkowości firm rodzinnych wymaga więc skorzystania z pomocy biura księgowego, które w ofercie ma usługi opracowane właśnie z myślą o takich przedsiębiorstwach – zapraszamy do kontaktu z MDDP Outsourcing!

lista aktualności