Księgowość MDDP Outsourcing - Katowice, Warszawa Outsourcing księgowości
Aktualności /

Aktualności

Restrukturyzacja spolki – dlaczego warto skorzystac z pomocy biura rachunkowego
Prawidłowo przeprowadzony proces restrukturyzacyjny, poprzez wdrożenie określonych procedur... Więcej

Aktualności

27-02-2019

Optymalizacja procesów w firmie przed wejściem na rynek NewConnect

Rynek NewConnect jest przeznaczony dla małych i średnich spółek akcyjnych. Firmy te mają dzięki niemu możliwość pozyskania nawet kilkudziesięciu milionów złotych finansowania. Mimo tego, że przy wejściu na NC istnieje mniej formalności niż np. w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych, spółki muszą spełnić kilka zasadniczych obowiązków, w tym raportować swoje dane finansowe. 

NewConnect otwiera przed niewielkimi przedsiębiorstwami wiele nowych możliwości. Emitenci na tym rynku mogą w krótkim czasie sięgnąć po kapitał, o którym wiele firm może tylko pomarzyć. Choć wymogi formalne i obowiązki zadań firm są tutaj nie tak restrykcyjne, jak w przypadku innych rynków, niezbędne okazuje się zrealizowanie wielu procesów i zadań m.in. natury księgowej. W celu ich realizacji warto rozważyć usługi profesjonalnego biura księgowego.

Dlaczego warto?

Każde małe czy średnie przedsiębiorstwo dysponuje własnym, wewnętrznym działem księgowości lub współpracuje z jakimś biurem rachunkowym. Wejście na rynek NewConnect to jednak spore wyzwanie logistyczne oraz finansowe i zupełnie inny obszar działań niż codzienne prowadzenie księgowości firmy. Z tego powodu może okazać się, że zatrudnieni w przedsiębiorstwie księgowi nie mają wystarczającego doświadczenia ani wiedzy, aby podołać nowym zadaniom.

Wyzwania dla księgowych

Wejście na rynek NC wymaga, aby pracownicy księgowości posiadali doświadczenie w raportowaniu na giełdzie, znali się na obsłudze spółek z międzynarodowym kapitałem, bez trudności wdrażali stosowne procedury i narzędzia usprawniające raportowanie finansowe i operacyjne. Jakie jeszcze wyzwania stoją przed pracownikami? Mowa głównie o codziennym księgowaniu dokumentacji, przy czym każdy dokument powinien być udostępniony zlecającemu w formie skanu on-line, obsługiwaniu systemu e-faktur, e-delegacji czy też elektronicznych zamówień oraz wykonywanie przelewów bankowych. W przypadku spółek akcyjnych notowanych na NC ważne jest prowadzenie księgi rachunkowej, która jest zgodna z normami prawnymi obowiązującymi w kraju. Dodatkowym atutem będą działania biura księgowego polegające np. na raportowaniu zarządczym do spółki-matki. 

Wejście na rynek NewConnect to spora szansa dla każdej firmy. Chociaż wymogi formalne i informacyjne są tu znacznie łatwiejsze niż w przypadku wejścia na GPW, warto nawiązać współpracę z profesjonalny biurem księgowym, które pomoże zoptymalizować procesy w przedsiębiorstwie i wdrożyć rozwiązania, które ułatwią codzienną obsługę księgową. 

lista aktualności