Księgowość MDDP Outsourcing - Katowice, Warszawa Outsourcing księgowości
Aktualności /

Aktualności

Restrukturyzacja spolki – dlaczego warto skorzystac z pomocy biura rachunkowego
Prawidłowo przeprowadzony proces restrukturyzacyjny, poprzez wdrożenie określonych procedur... Więcej

Aktualności

10-06-2019

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019–2022 – dlaczego warto już dziś rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest corocznie aktualizowanym programem szczegółowo opisującym plany państwa w zakresie założeń makroekonomicznych, finansów publicznych i uszczelniania systemu podatkowego na najbliższe 3 lata. Aktualny, opisujący założenia na lata 2019-2022 przynosi zapowiedzi kolejnych utrudnień dla przedsiębiorców. Jakich zmian można się spodziewać?

Test przedsiębiorcy

To jedna z najgłośniejszych proponowanych zmian. Wiele wskazuje, że nie wejdzie w życie pod obecną nazwą, jednak główne założenia pozostaną niezmienne. W skrócie ma polegać na sprawdzaniu, czy osoba deklarująca prowadzenie działalności gospodarczej rzeczywiście się nią zajmuje, czy tylko wykorzystuje się jej dane, by ominąć wysokie podatki (m.in. PIT 32% vs. 19%).  Według scenariusza, o którym dziś najczęściej się mówi, działalności gospodarczej nie będziemy mogli deklarować, gdy co najmniej 75% naszych dochodów pochodzi z jednego źródła. Problem może pojawić się np. dla przedsiębiorców realizujących duże projekty budowlane, dla których nawet latami jeden inwestor jest jedynym źródłem dochodu. 

Wyłączenie kilku branż ze zwolnienia podmiotowego VAT

Od lipca 2019 roku przedsiębiorcy zajmujący się ściąganiem wierzytelności, handlem częściami do samochodów i motocykli oraz sprzedażą internetową niektórych grup produktów, takich jak kosmetyki, sprzęt elektroniczny i elektryczny, RTV i AGD nie będą dłużej mogli cieszyć się  zwolnieniem podmiotowym z VAT. 

Split payment - obowiązkowy (dla niektórych)

Mechanizm podzielonej płatności, dobrowolny od lipca 2018 roku, ma stać się wkrótce obowiązkiem dla niektórych branż. Ta zmiana przyniesie znacznie bardziej skomplikowane procedury księgowości dla firm, zmianę sposobu wystawiania faktur VAT, a także ograniczenie możliwości dalszego wykorzystania środków na rachunku VAT. Jeśli zdecydujemy się na wnioskowanie o zwrot środków, będziemy zmuszeni czekać aż do 60 dni na postanowienie naczelnika urzędu. Zmiany dotkną przedsiębiorców z szeroko rozumianej branży budowlanej i około budowlanej, dostawców elektroniki, komputerów, biżuterii, niektórych części do pojazdów czy wyrobów stalowych. 

Nadchodzące zmiany możemy opisać krótko – dalsze uszczelnianie systemu podatkowego. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to jednak dodatkowe komplikacje i tak już niełatwego prawa podatkowego. Aby uniknąć kłopotów, warto skorzystać z księgowości zewnętrznej. Specjaliści dopilnują, żeby obsługa księgowa firmy przebiegała bez zarzutu.

lista aktualności