Blog

Co można odliczyć od podatku prowadząc działalność?

11.04.2018
co-mozna-odliczyc-od-podatku-prowadzac-dzialalnosc

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem kosztów związanych z utrzymaniem firmy, część z nich można jednak zredukować odliczając je od podatku. Jakie elementy można uznać za koszt firmowy? Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zaliczyć do nich możemy koszty bezpośrednio związane z dzielnością firmy – takie jak materiały biurowe i reklamowe, sprzęt biurowy i komputerowy wraz z oprogramowaniem. Kosztami uzyskania przychodu są także koszty pośrednie – związane z wydatkami na media, paliwo do samochodów służbowych, czy opłaty za wynajem i remont powierzchni biurowych. Jeśli nasza firma zatrudnia pracowników, w ramach kosztów można odliczyć od podatku również produkty spożywcze takie jak kawa, herbata, cukier, czy woda. Odliczenie od podatku obejmuje również koszty związane z delegacjami pracowników, jak na przykład diety i wydatki za udział w konferencjach. Warunkiem możliwości odliczenia kosztów od podatku jest posiadanie potwierdzenia kosztów w postaci faktury VAT wystawionej na firmę.

Co nie kwalifikuje się do odpisania od podatku?

Istnieje grupa wydatków, których nie możemy odliczyć od podatku. Wśród nich znajdują się koszty  związane z wydatkami mającymi podnieść reprezentatywność naszej firmy – takimi jak opłaty za usługi gastronomiczne, zakup żywności i napojów, czy alkoholu. Kosztami firmy w świetle ustawy nie są także grzywny i kary pieniężne nałożone na firmę i jej pracowników, ani odsetki za nieterminowe spłaty należności. Odliczeniu od podatku nie podlegają również wydatki na nabycie gruntów. Co najważniejsze musimy pamiętać, że każdy wydatek wprowadzony jako koszt musi być związany z prowadzoną przez firmę działalnością. Nie wpisujmy więc w koszty produktów i usług, których przydatności nie będziemy umieli wykazać przed Urzędem Skarbowym.

Jeśli prowadząc swoją firmę posiadają Państwo wątpliwości w zakresie tego jakie wydatki możecie odliczyć od podatku, a które z nich się do tego nie kwalifikują, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zachęcamy do skorzystania z usług firmy MDDP Outsourcing. Nasi klienci mogą liczyć na zarówno bardzo specjalistyczne wsparcia w zakresie VAT, jaki i kompleksową obsługę usługi księgowo-rachunkową. Wybierając pomoc ekspertów MDDP Outsourcing unikniecie Państwo nieprzyjemnych komplikacji z Urzędem Skarbowym i będziecie mogli skupić się na własnej działalności, zostawiając sprawy księgowości w dobrych rękach.