Przepisy o fundacjach rodzinnych weszły w życie dwa lata temu – 22 maja 2023 r. Wzbudziło to wówczas spory entuzjazm biznesu, który długo oczekiwał na systemowe rozwiązanie problemów związanych z sukcesją w przedsiębiorstwie. Fundacja rodzinna była bowiem widziana jako rozwiązanie dwóch istotnych problemów: z jednej strony miała pomóc oddzielić sprawy biznesowe od rodzinnych, z drugiej – umożliwić zarządzanie majątkiem firmy i planowanie sukcesji, z zachowaniem ciągłości działania przedsiębiorstwa. Prawnicy wskazywali, że fundację rodzinną można uznać za swego rodzaju skarbiec zabezpieczający majątek rodzinny – bowiem beneficjent środków pochodzących z majątku fundacji nie staje się jej właścicielem. Co warto wiedzieć o fundacjach rodzinnych w czerwcu 2025 roku w kontekście podatku CIT i księgowości?
Fundacja rodzinna jest podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 15% przez fundację rodzinną powstaje dopiero w momencie przekazania beneficjentowi fundacji rodzinnej świadczenia określonego w statucie fundacji.
Zgodnie z art. 24q ust. 1 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, zdarzeniem skutkującym powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez fundację rodzinną, jest:
Zasadniczo fundacje rodzinne mogą wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców tylko w tzw. dozwolonym zakresie (określonym przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej). Ustawodawca pośrednio dopuszcza prowadzenie działalności gospodarczej wykraczającej poza dozwolony zakres przewidując, że w zakresie tym nie ma zastosowania obejmujące fundacje rodzinne zwolnienie od podatku dochodowego (zob. art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p.) oraz ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 25% (zob. art. 24r ust. 1 u.p.d.o.p.). Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 6, 7 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie fundacji rodzinnej z CIT, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 tej ustawy, nie ma zastosowania:
Rodzaj działalności gospodarczej | Czy stanowi działalność dozwoloną? | Interpretacja indywidualna |
najem krótkoterminowy | NIE | interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.53.2024.1.ANK) |
obrót walutami obcymi | NIE | interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 grudnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.317.2023.2.DP) |
obrót kryptowalutami | NIE | interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 sierpnia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.312.2023.1.KS) |
obrót nieruchomościami | NIE | interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 marca 2025 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.35.2025.2.KW) |
przystępowanie do spółek cywilnych | NIE | interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 grudnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.432.2023.2.MC) |
Fundacja rodzinna jest osoba prawną, a to determinuje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (z 29.09.1994 r., dalej UoR). W regulacjach prawnych nie przewidziano możliwości stosowania uproszczeń w zakresie prowadzenia ksiąg dostępnych dziś dla innych fundacji. Wynika to z faktu, iż fundacja rodzinna ma inny cel działalności, niż organizacje non profit. Jest tworzona po to, aby zabezpieczyć na przyszłość beneficjentów, a nie realizować dziś jak najniższym kosztem oraz z jak najwyższą efektywnością działań użytecznych społecznie. Stąd też ta forma działalności nie jest również skierowana do najmniejszych podmiotów. Sama minimalna wartość funduszu statutowego o tym świadczy – jak wskazuje art. 17 u.f.r. fundator wnosi mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100.000 zł.
Kwestią, która może w przyszłości stwarzać problemy, jest moment rozpoczęcia prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ustawa o rachunkowości nie przewiduje obowiązku otwarcia ksiąg rachunkowych dla fundacji rodzinnej w organizacji, a takowa powstaje z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu. Samą osobowość prawną fundacja rodzinna nabywa z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych. Jeśli zostaną dopełnione wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem fundacji, nie będzie to problem. Natomiast inaczej będzie, jeśli powstaną w tym zakresie uchybienia. Wynika to z faktu, iż co do zasady księgi rachunkowe są jednocześnie księgami podatkowymi, stąd też w oparciu o dane w nich zgromadzone sporządza się nie tylko sprawozdania finansowe, ale też zeznania i informacje podatkowe. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (z 15.02.1992 r., dalej u.p.d.o.p.) od 22.05.2023 r. stosuje się już do fundacji rodzinnych w organizacji. Nie wiadomo więc jaka ewidencja powinna być w tym zakresie prowadzona. Najrozsądniejszym wydaje się więc dobrowolne zaprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Warto też zwrócić uwagę, że niezgłoszenie podmiotu do rejestru fundacji rodzinnych w terminie 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu, albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania fundacji stanie się prawomocne, spowoduje że fundacja rodzinna w organizacji z mocy prawa ulegnie rozwiązaniu. Zgodnie z art. 6 ust. 10 u.p.d.o.p. w takim przypadku fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia z podatku dochodowego. Wtedy będzie zobowiązana do:
Fundacja rodzinna pozostaje atrakcyjnym rozwiązaniem sukcesyjnym – oferującym zwolnienia podatkowe i ochronę majątku. Jednak od połowy 2025 r. do 2026 r. spodziewane są istotne zmiany (np. opodatkowanie sprzedaży aktywów, poszerzenie daniny solidarnościowej, objęcie regułami CFC). Dlatego też kluczowe wydają się: aktualizacja statutu i procedur, ciągły monitoring zmian legislacyjnych i orzecznictwa, korzystanie z interpretacji indywidualnych oraz staranne prowadzenie księgowości. Tylko wszechstronne przygotowanie – zarówno od strony podatkowo-prawnej, jak i rachunkowej – pozwoli fundacji rodzinnej zachować jej status zabezpieczający majątek i sukcesję, również w obliczu nadchodzących zmian.
Autorki: Paulina Stolarska i Renata Wilczura, Starsze Specjalistki ds. Podatków, MDDP Outsourcing Katowice