Priorytetem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i udostępnianie kolejnych e-usług. Na stronie www.gov.pl widnieje prezentacja „Plan wdrożenia usług dla klientów KAS w latach 2024-2028”, która przedstawia ogólne zamierzenia na każdy rok oraz szczegółowe cele w perspektywie półrocznej. Co już się zmieniło oraz ma jeszcze zostać wprowadzone w I półroczu 2025 roku? Poniżej przegląd kluczowych rozwiązań.
W styczniu 2025 r. udostępniono aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy na smartfony. Dzięki niej każdy użytkownik aplikacji ma łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego. Obecnie użytkownicy mają dostęp do wszystkich usług na koncie osoby fizycznej, tj. m.in. mogą rozliczyć PIT, zapłacić podatek, przeglądać historię deklaracji i rozliczeń. Po wyrażeniu zgody na e-Korespondencję, użytkownik może odbierać dokumenty od administracji skarbowej. W czerwcu 2025 r. planowane jest rozszerzenie zakresu funkcjonalności aplikacji o dostęp do konta organizacji.
Od ponad dwóch tygodni podatnicy mogą regulować zobowiązania podatkowe w zakresie PIT w serwisie e-US, za pomocą karty płatniczej bez ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu. Dotychczas można było dokonać płatności podatku PIT online przelewem podatkowym lub BLIK-iem.
W marcu 2025 r. została wdrożona nowa usługa w ramach Multikanałowego Centrum Komunikacji. Osoby ze szczególnymi potrzebami, posługujące się językiem migowym, będą mogły umówić się na wideorozmowę z ekspertem Krajowej Administracji Skarbowej. Rozmowa tłumaczona jest w czasie rzeczywistym przez tłumacza języka migowego. Na chwilę obecną pracownik KAS udziela informacji dotyczących zeznań podatkowych osób fizycznych i usługi Twój e-PIT. Stopniowo zakres spraw podatkowych w ramach wideorozmowy ma być rozszerzany. Wideorozmowę można umówić elektronicznie, wypełniając odpowiedni formularz, w którym należy podać swój pesel lub NIP, imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Po przesłaniu formularza, klient otrzymuje na podany adres e-mail potwierdzenie zgłoszenia oraz link do spotkania.
Na czerwiec 2025 roku została zaplanowana ważna zmiana – przeniesienie funkcjonalności (CRPO) w zakresie składania pełnomocnictw ogólnych do e-US. W efekcie ma nastąpić przyspieszenie procesu załatwiania spraw, poprzez zintegrowanie kanałów komunikacji na jednej e-platformie.
Trwają prace nad wdrożeniem QR kodów do opłaty skarbowej na terenie całego województwa mazowieckiego. Część urzędów skarbowych w Warszawie z powodzeniem wdrożyło już płatności za opłatę skarbową na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Co to rozwiązanie daje? Podatnik, będąc w siedzibie urzędu skarbowego, zrealizuje samodzielnie płatność poprzez zeskanowanie kodu QR dostępnego w urzędzie skarbowym. Realizacja płatności zostanie zrealizowana natychmiast, a podatnik otrzyma potwierdzenie dokonanej płatności.