Każdy podmiot gospodarczy ma swojego kierownika, który pełni funkcję zarządczą – właściciela, prezesa czy jakkolwiek inaczej nazywanego szefa. Do jego obowiązków należy między innymi organizacja funkcji rachunkowej danej firmy (jednostki). Wykonanie niektórych zadań w tym zakresie, ów kierownik jednostki, może scedować na inną osobę lub na biuro rachunkowe. Ale nawet wówczas, to kierownik ponosi odpowiedzialność za nadzór i wykonanie obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości – ta reguła wynika wprost z obowiązujących przepisów. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
W celu wprowadzenia w zagadnienie odpowiedzialności kierownika za rachunkowość jednostki, warto przyjrzeć się definicjom samej rachunkowości oraz kierownika jednostki. Jak te terminy należy rozumieć na gruncie obowiązujących przepisów?
Najprościej mówiąc, rachunkowość to system ewidencji gospodarczej wyrażony w wartości pieniężnej, obrazujący sytuację majątkową podmiotu. Definicyjnie kwestia czym jest rachunkowość i czym się zajmuje została uregulowana w ustawie o rachunkowości. Zgodnie z art.4 pkt 3 UoR rachunkowość jednostki obejmuje:
Z podanej definicji wynika, że zakres rachunkowości obejmuje wiele czynności. Co do zasady odpowiedzialność za rachunkowość jednostki, ponosi kierownik.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że za kierownika jednostki rozumie się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. Ze względu na formę prawną danego podmiotu, kierownikiem jednostki jest:
Kierownicy jednostek często przekazują część lub całość obowiązków związanych z prowadzeniem rachunkowości innej osobie lub przedsiębiorcy (np. biuru rachunkowemu). Jak wynika z ustawy, kierownik mimo to nadal nadzoruje i organizuje prowadzenie rachunkowości w jednostce. W związku z tym – mimo powierzenia określonych obowiązków innej osobie – pozostaje on odpowiedzialny za rachunkowość jednostki.
Zgodnie z art. 4 pkt.5 UoR, przejęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być sporządzone w formie pisemnej, a dokument powinien zawierać bardzo precyzyjnie określony zakres odpowiedzialności. Powyższa forma przekazania odpowiedzialności ma zastosowanie do osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Jednostka może także powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych innemu przedsiębiorcy, wykonującemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak, zgodnie z komunikatem z 18 maja 2010 r. Komitetu Standardów Rachunkowości, powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie nie zwalnia kierownika jednostki z odpowiedzialności za rachunkowość jednostki. Zobowiązuje ona kierownika jednostki do starannego wyboru przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonanie odpowiednich zapisów w umowie oraz kontrolę dotrzymania warunków tej umowy.
WAŻNE! Szczególną uwagę należy zwrócić na postanowienia dotyczące odpowiedzialności innych osób – obok kierownika jednostki – za określone obszary rachunkowości. Kierownik jednostki w celu efektywnego sprawowania nadzoru powinien wdrożyć rozwiązania pozwalające mu na bieżącą kontrolę i analizę dokonywanych w księgach zapisów. Powinien również zweryfikować kwalifikacje, w tym uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, osób wykonujących te czynności w imieniu przedsiębiorcy, a także informację dotyczącą posiadania ważnych polis ubezpieczenia OC.
Jeśli chcesz mieć pewność, co do profesjonalizmu zespołu prowadzącego księgowość Twojej firmy, skorzystaj z obsługi księgowej marki MDDP Outsourcing i śpij spokojnie! >> Skontaktuj się z nami <<
Autor: Sylwia Zatorska, Księgowa, MDDP Outsourcing, Warszawa