Zgodnie z UoR 26 marca 2025 r. mija termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych za rok 2024. Tym samym kończy się proces inwentaryzacji, który stanowi jedno z kluczowych działań związanych z zamknięciem roku obrotowego.
Inwentaryzacja ma na celu potwierdzenie realnego stanu majątku jednostki oraz jego zgodności z zapisami ewidencyjnymi. Proces ten może odbywać się m.in. poprzez spis z natury, potwierdzenie sald z kontrahentami czy weryfikację dokumentów źródłowych.
Dla jednostek z rokiem obrotowym równym kalendarzowemu spis z natury zapasów powinien zostać zakończony najpóźniej do 15 stycznia 2025 r. Następnie należy dokonać wyceny, ustalić ewentualne różnice (niedobory, nadwyżki), a następnie ująć je w księgach rachunkowych – nie później niż do 26 marca br.
Wyceny dokonuje się na podstawie arkuszy spisowych lub zestawień pomocniczych. Może ona obejmować całość zinwentaryzowanego majątku lub – w jednostkach prowadzących ewidencję ilościowo-wartościową – jedynie różnice stwierdzone między stanem faktycznym a księgowym.
Porównując dane ze spisu z natury z ewidencją księgową, można zidentyfikować różnice:
Do czasu wyjaśnienia przyczyn różnic, zapisy ujmuje się tymczasowo na kontach rozrachunkowych – najczęściej kontach analitycznych do konta 24 „Pozostałe rozrachunki”. Po stronie Wn ujmuje się niedobory, a po stronie Ma – nadwyżki. Kontami przeciwstawnymi są odpowiednie konta zapasów, np. 31 „Materiały”, 33 „Towary”, 60 „Produkty gotowe”.
Rozliczenie różnic zależy od ich charakteru i przyczyn powstania – wyróżnia się: niedobory, szkody oraz nadwyżki.
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest rozliczenie różnic drogą kompensaty – np. gdy niedobory i nadwyżki:
Efekty inwentaryzacji dokumentuje się w protokole z rozliczenia różnic, który jest przekazywany kierownikowi jednostki do zatwierdzenia. Protokół powinien zawierać:
Ostatnim etapem działań inwentaryzacyjnych jest rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych. Zakończenie wymienionych etapów powinno nastąpić do 26 marca 2025 roku.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
Autor: Klaudia Kowalczyk, młodsza księgowa, MDDP Outsourcing Warszawa