Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stanowią środki finansowe zgromadzone przez pracodawcę na oddzielnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na cele socjalne dla pracowników do tego upoważnionych.
Fundusz socjalny jest obowiązkowo tworzony w przedsiębiorstwach prywatnych, które zatrudniają minimum 50 pracowników – po przeliczeniu na pełne etaty oraz w jednostkach budżetowych lub samorządowych. W przedsiębiorstwach prywatnych, w których jest obowiązek tworzenia funduszu, istnieje możliwość rezygnacji z tworzenia go na podstawie specjalnej procedury.
ZFŚS może być wydatkowany na działalność socjalną. Jako taką działalność rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej — rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Kwotę odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych pracodawca przekazuje na odrębny rachunek bankowy w ratach:
Wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r. ustalana była na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., ogłoszonego przez Prezesa GUS. Wynagrodzenie to wynosiło 4.434,58 zł.
Odpisy w 2023 r. wynoszą:
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, zmieniła podstawę naliczenia ZFŚS i jest nią przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej z drugiego półrocza 2021 r. ogłoszone przez Prezesa GUS, czyli 5 104,90 zł.
Zatem odpisy od 1 lipca 2023 wynoszą odpowiednio:
Autor: Joanna Kacprzak — Starsza księgowa w warszawskim biurze rachunkowym MDDP Outsourcing.