Księgowość MDDP Outsourcing - Katowice, Warszawa Outsourcing księgowości
Publikacje /

Aktualności

Inwestycje deweloperskie w Warszawie – w jaki sposob biuro rachunkowe może pomoc przy ich rozliczeniu
Warszawa w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Liczba mieszkańców przekracza już 1,7... Więcej

Rachunkowość

22-04-2019

Deklaracje VAT (JPK_VAT) do końca 2019 roku

Katarzyna Pożarowszczyk z Zespołu VAT w MDDP Outsourcing

Katarzyna Pożarowszczyk

Specjalista ds. VAT w MDDP Outsourcing

 

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na źródła w Ministerstwie Finansów, nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VDEK) zastąpi deklaracje VAT i składane obecnie JPK_VAT od stycznia 2020 roku, a nie jak pierwotnie zakładano od lipca 2019 roku.

Tym samym przedsiębiorcy do końca bieżącego roku będą mieli obowiązek składać deklaracje podatkowe i pliki JPK na dotychczasowych zasadach.

JPK_VAT – do kiedy wysłać?

Nowy jednolity plik kontrolny (JPK_VDEK) ma zastąpić deklaracje VAT-7, VAT-7K oraz VAT-27. Jego poszerzona względem obecnego pliku JPK struktura obejmie zarówno ewidencje jak i deklaracje. JPK_VDEK trzeba będzie składać do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest sporządzany, tak jak obecnie JPK_VAT. Obowiązek ten obejmie również podatników rozliczających podatek od towarów i usług kwartalnie.

Wysyłka nowego jednolitego pliku kontrolnego zamiast deklaracji VAT i obecnego pliku JPK ma ograniczyć obowiązki administracyjne podatników względem fiskusa oraz umożliwić szybsze wykrycie nieprawidłowości.

Również od początku 2020 roku, zgodnie z zapowiedzią Minister Finansów Teresy Czerwińskiej, zostanie wprowadzony obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) dla niektórych branż. Jego wdrożenie wstępnie planowano na lipiec 2019 r.

lista aktualności