Z początkiem roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące definicji spółki nieruchomościowej, a także zapisy nakładające na nie nowe obowiązki podatkowe. Spółki posiadające w aktywach głównie nieruchomości położone w Polsce będą miały także szczególne obowiązki sprawozdawcze. Słuszność wprowadzanych zmian Ministerstwo Finansów tłumaczy jako uszczelnienie systemu podatkowego.
Zgodnie z art. 4a pkt 35 ustawy o CIT za spółkę nieruchomościową uważa się podmiot nie będący osobą fizyczną, zobligowany do sporządzania bilansu na mocy przepisów o rachunkowości, spełniający poniższe warunki:
Zgodnie z nowymi przepisami spółka nieruchomościowa, której udziały lub prawa o podobnym charakterze są przedmiotem zbycia, a stroną dokonującą zbycia jest podmiot niemający siedziby lub zarządu na terytorium Polski lub osoba fizyczna niemająca miejsca zamieszkania na terytorium Polski, będzie musiała odprowadzić zaliczkę na podatek od dochodu z tytułu zrealizowanej transakcji. Dotyczy to szczególnego przypadku kiedy spełniony jest także warunek mówiący, że przedmiotem transakcji zbycia są udziały bądź akcje dające co najmniej 5% praw głosu lub co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki nieruchomościowej. Zaliczkę należy w takim wypadku odprowadzić w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał przychód. Wprowadzono również przepis przeciwdziałający sztucznemu dzieleniu transakcji – próg 5% będzie obejmował transakcje zbycia z 12 miesięcy.
W przypadku braku informacji o kwocie transakcji zbycia zaliczkę na podatek ustala się w wysokości wartości rynkowej zbywanych udziałów. Jednocześnie zobowiązano podatnika do przekazania płatnikowi kwoty zaliczki na podatek w odpowiednim terminie.
Ustanowione zmiany wprowadzają także, w przypadku zobowiązań ciążących na spółkach nieruchomościowych- obowiązek powołania przedstawiciela podatkowego, regulując warunki i zasady w tym zakresie. Przedstawiciel podatkowy, ustanowiony w drodze pisemnej umowy, w imieniu spółki i na jej rzecz wykona obowiązki płatnika. Z tytułu obowiązków płatnika, przedstawiciel podatkowy będzie odpowiadał solidarnie ze spółką nieruchomościową, co może przełożyć się na problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby.
Art. 26c ust. 7 ustawy o CIT mówi jasno, że spółki nieruchomościowe w przypadku nieustanowienia przedstawiciela podatkowego podlegają wysokiej każe pieniężnej. Karę taką nakłada naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika w drodze decyzji, w wysokości do 1 000 000 zł
Zwolnione ze stosowania powyższego przepisu są spółki nieruchomościowe, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów osiąganych na terenie UE lub EOG.
Przepis reguluje, iż spółka nieruchomościowa, a także podatnicy posiadający bezpośrednio lub pośrednio przynajmniej 5% udziałów (lub praw o podobnym charakterze) są zobowiązani przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji (za rok podatkowy lub obrotowy) o podmiotach posiadających bezpośrednio lub pośrednio w tej spółce udziały. Spółki będą zobowiązane do przekazania powyższej informacji do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. Zgodnie z art. 27b ustawy o CIT dane te obejmować będą m.in. osiągnięty dochód, koszty uzyskania przychodu, kwotę należnego podatku. W przypadku podatkowych grup kapitałowych obowiązek dotyczyć będzie spółek wchodzących w skład takiej grupy. Informacja składana będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wprowadzenie nowych przepisów objęło także kwestię złożenia sprawozdań o terminach zapłaty. Co prawda pojęcie spółki nieruchomościowej zostało wprowadzone dopiero od 01.01.2021, co powoduje że pierwsze sprawozdania o terminach zapłaty zostaną złożone dopiero za rok 2021, jednak przepisy dokładnie określają obowiązki spółki w tym zakresie. Zgodnie z art. 13a ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT przekazują, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sprawozdanie o stosowanych przez te podmioty w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Podstawa prawna:
Autor: Wioletta Młynarz, Księgowa w MDDP Outsourcing