Prowadząc działalność, przedsiębiorcy bardzo często dokonują zakupów za granicą. Przy zakupie określonych towarów lub usług, takich jak, chociażby paliwo, zakwaterowanie czy żywność, podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w deklaracji składanej do polskiego Urzędu Skarbowego. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi mechanizm VAT-REF. Zgodnie z m.in. umową o unikaniu podwójnego opodatkowania mechanizm ten pozwala na ubieganie się o zwrot podatku od wartości dodanej. Wykorzystując przepisy prawa, przedsiębiorcy mogą odzyskać podatek VAT zapłacony w innym kraju UE.
Wniosek o zwrot podatku VAT może złożyć każdy przedsiębiorca dokonujący zakupu w granicach Unii Europejskiej.
Warunki skorzystania ze zwolnienia z zagranicznego podatku VAT wynikają z art.3 dyrektywy Rady Europejskiej 2008/9/WE oraz art.89 ust. 1 h stawy o VAT.
W myśl przepisów przedsiębiorca:
Zwrot podatku VAT jest możliwy w przypadku towarów/usług takich jak m.in.:
Wniosek ten odnosi się do zakupu towarów lub usług oraz importu towarów, co do których wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku VAT w państwie członkowskim, na podstawie jego krajowych przepisów. Według nomenklatury europejskiej każdy zakup ma wspólnotowy kod i musi być udokumentowany fakturą lub innym dokumentem, który może być wymagany jako załącznik do wniosku. Należy pamiętać, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania wynosi 1.000 euro i więcej lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej, państwo członkowskie może wymagać przedłożenia dokumentów, które potwierdzą nabycie towarów lub usługi. W przypadku kiedy faktura dokumentuje zakup paliwa, próg ten wynosi 250 euro lub jej odpowiednik w polskich złotych.
Wniosek o zwrot zagranicznego podatku VAT nie jest składany w kraju, w którym zostały nabyte towary i usługi, lecz w kraju siedziby podatnika, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Tak złożony dokument zostaje następnie przesłany do organu podatkowego w docelowym kraju zwrotu. Maksymalnym okresem, za jaki złożony być może wniosek jest rok kalendarzowy. W przypadku wniosków składanych w Polsce formularz VAT-REF składany jest za pomocą systemu e-Deklaracje – dokument kierowany jest do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Państwo członkowskie Unii Europejskiej powiadamia o swojej decyzji dotyczącej wniosku VAT_REF w trzech terminach, w zależności od wariantu:
Zwrot zagranicznego podatku VAT realizowany jest w terminie 10 dni roboczych od upływu powyższych terminów. W przypadku wystąpienia opóźnień ze strony urzędu wnioskodawcy przysługują odsetki za zwłokę.
Autor: Łukasz Krówka — księgowy w Warszawskiem biurze rachunkowym MDDP Outsourcing
Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl