Czym jest polityka rachunkowości?
Organizuje, systematyzuje oraz ułatwia pracę zarówno księgowym, jak i całej firmie- to dwa najważniejsze powody, dla których warto stworzyć przejrzystą politykę rachunkowości
Definicję czym jest owa polityka rachunkowości znaleźć można w ustawie o rachunkowości, dokładniej w art. 3 ust. 1 pkt.11. Niekiedy traktowana wyłącznie jako zbędny obowiązek czy kolejny dokument potrzebny przy badaniu przez biegłego rewidenta czy innych organów kontrolnych. W rzeczywistości polityka rachunkowości jest istotną częścią ksiąg rachunkowych. Dokument musi określać, które zasady zostały przez jednostkę wybrane i będą stosowane w sposób zapewniający odpowiednią jakość sprawozdań finansowych.
Każde przedsiębiorstwo powinno, a wręcz ma obowiązek aktualizowania polityki rachunkowości kiedy zachodzą w nim zmiany. Dokument powinien być dokładny i rzetelny. Ma to na celu przedstawianie jak najbardziej jasnego obrazu odzwierciedlającego sytuację majątkową i finansową jednostek.
Prawo do tego stwarzają przepisy art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości które mówią, że bez względu na datę podjęcia decyzji, jednostka może że skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, zmienić stosowane do tego czasu zasady rachunkowości na inne przewidziane w ustawie.
Decyzja o zmianie zasad rachunkowości może zostać podjęta w dowolnym momencie, jednak jej skutki należy odnieść do całego roku obrotowego, ponieważ nie może dojść do sytuacji, w której dwa takie same zdarzenia gospodarcze przejdą proces księgowania w odmienny sposób z powodu zmiany zasad rachunkowości w takcie roku obrotowego.
Polityka rachunkowości to element działalności wymagany od każdego przedsiębiorstwa niezależnie od jego wielkości. Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe jest zobowiązana posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady finansowe. Wynika to z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Obowiązek przygotowania zasad rachunkowości dotyczy m.in. jednostek mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym:
Polityka rachunkowości wprowadzana jest:
Żeby polityka rachunkowości była jasna, niektóre ustalenia można opracować w formie załączników do uchwały.
W dokumencie polityki rachunkowości powinny znaleźć się niezbędne elementy takie jak:
Praktyka często pokazuje, że wiele przedsiębiorstw nie ma sporządzonej dokumentacji opisującej stosowane u niej zasady rachunkowości, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji.
W przypadku gdy kierownik jednostki (np. członkowie zarządu spółki z o.o.) nie sporządzi w pisemnej formie polityki rachunkowości, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Najbardziej realną formą kary jest jednak kara finansowa, często dużo wyższa niż opłata dla biura czy kancelarii, która zajmuje się opracowywaniem takich dokumentów.
Posiadanie polityki rachunkowości ma istotne znaczenie nie tylko dla samej jednostki ale także dla biegłego rewidenta, który na podstawie dokumentacji polityki rachunkowości ocenia prawidłowość prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także zwraca on uwagę na ciągłość przyjętych zasad rachunkowości. Ma to szczególne znaczenie przy porównywaniu sprawozdań na przestrzeni lat. Biegły rewident dodatkowo sprawdza czy przyjęte zasady rachunkowości mają odzwierciedlenie w praktyce i są stosowane przez jednostkę.
Autor: Izabela Chudzik, Księgowa w MDDP Outsourcing.
Źródła: