Podcasty

Podcasty

Digitalizacja procesów kadrowo-płacowych
Adaptacja do nowoczesnych trendów w outsourcingu kadr i płac, czyli digitalizacja procesów HR, jest w dzisiejszym świecie nie tylko pożądana, ale staje się wręcz niezbędna. W najnowszym odcinku podcastu "BSS bez tajemnic" - Wiktor Doktór - Head of Pro Progressio, w rozmowie z ekspertami ds. outsourcingu kadr i płac - Kinga Miszyn - Senior Payroll Manager i Szymon Churski - Partner w MDDP Outsourcing - nowoczesna księgowość, kadry, płace i podatki dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat digitalizacji procesów HR. - Jakie innowacyjne technologie i metody pracy usprawniają procesy kadrowo-płacowe? - Jak digitalizacja HR zapewniania elastyczność i skalowalność usług? Niezależnie od tego, czy rozważasz outsourcing kadrowy i płacowy, czy po prostu chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami w zarządzaniu zasobami ludzkimi, ten odcinek jest dla Ciebie! Posłuchaj już teraz i dołącz do nas na drodze do przyszłości HR! Nagranie zostało zrealizowane w ramach podcastu BSS bez tajemnic, którego autorem i prowadzącym jest Wiktor Doktór https://www.youtube.com/@wiktordoktor
Długość 29 min. 37 sek.
Data 28 lutego 2024
Wystąpili Szymon Churski - Partner, Kinga Miszyn - Senior Manager Payroll w MDDP Outsourcing
Korekty cen transferowych w ujęciu rachunkowym i podatkowym
Jednym z obowiązków ciążących na działach księgowych jest przygotowanie sprawozdania finansowego i kalkulacji CIT-8. Równie istotne jest przygotowanie raportów o wynikach transakcji wewnątrzgrupowych i ich dostosowanie do z góry przyjętej strategii grupy kapitałowej, co czasem wiąże się z koniecznością dokonywania korekt.

- Czy tego rodzaju korekty wywołują skutki podatkowe?

- Czy należy je ująć w księgach rachunkowych?

- Czym jest, a czym nie jest korekta cen transferowych?

- Jak bezpiecznie ująć taką korektę podatkowo?

- Czy zawsze trzeba wystawić fakturę korygująca?

Na te i inne pytania odpowiadają eksperci – Agnieszka Piętak – Senior Tax Manager w MDDP Outsourcing, Marta Klepacz – Partner w Zespole Cen Transferowych MDDP i Marek Przybylski – Doradca Podatkowy, Manager w Zespole VAT MDDP.

Długość 34 min., 58 sek.
Data 20 lutego 2024
Wystąpili Agnieszka Piętak – Senior Tax Manager w MDDP Outsourcing, Marta Klepacz – Partner w Zespole Cen Transferowych MDDP i Marek Przybylski – Doradca Podatkowy, Manager w Zespole VAT MDDP.
Komu się opłaca CIT estoński?
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, staje się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem podatkowym dla przedsiębiorców. Pozwala on podatnikom CIT na odroczenie zapłaty podatku dochodowego (CIT) o 4 lub więcej lat, do momentu wypłaty zysków (dywidendy), jednak dopiero po spełnieniu określonych warunków.
  • Do jakich firm skierowany jest ryczałt?
  • Na jakich zasadach można z niego skorzystać?
  • Jakie realne korzyści niesie ze sobą wybór tej formy opodatkowania?

Na temat estońskiego CIT, warunków do spełnienia, by móc z niego skorzystać, korzyści, w tym oszczędności i sposobów rozliczeń, a także innych niuansów rozmawiają – Łukasz Kosonowski (MDDP) i Agnieszka Piętak (MDDP Outsourcing).

Długość 47 min. 7 sek.
Data 6 grudnia 2023
Wystąpili Agnieszka Piętak/MDDP Outsourcing, Łukasz Kosonowski (MDDP)
Jakie są główne wyzwania związane z nieterminowymi płatnościami?
Wyższe koszty prowadzenia działalności i niepewna koniunktura gospodarcza doprowadziły do wzrostu odsetka firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni. Problem zaległości w płatnościach jest częsty w sektorze budownictwa, handlu, transportu i przemysłu, ale realnie w niemal każdej gałęzi gospodarki. Zaległości w płatnościach rodzą poza konsekwencjami biznesowymi także szereg skutków podatkowych, sprawozdawczych oraz ryzyko wysokich kar ze strony UOKIK.
- Co mogą zrobić w tym zakresie wierzyciele?
- Co powinni zrobić dłużnicy?
- Kto i kiedy może skorzystać z ulgi na złe długi?
O szeroko rozumianym temacie nieterminowych płatności rozmawiają eksperci MDDP Outsourcing – Magdalena Michniewicz, MDDP – Bartosz Bogdański oraz Osborne Clarke – Wiktor Rustecki.
Długość 40 min.,34 sek.
Data 22 listopada 2023
Wystąpili Magdalena Michniewicz-MDDP Outsourcing, Bartosz Bogdański-MDDP oraz Wiktor Rustecki-Osborne Clarke.
Kształcenie wyższe i biznes. Wspólnie tworzymy przyszłość.
Jak może wyglądać i na czym polega współpraca środowiska naukowego z biznesem? Jakie płyną z niej korzyści? Przenosimy naszych słuchaczy w świat innowacyjnej współpracy między MDDP Outsourcing i Uczelnią WSB Merito w podkaście "BSS bez tajemnic". Katarzyna Machałowska, wykładowczyni i opiekun studiów podyplomowych na kierunku Kadry i Płace na Uczelni WSB Merito w Warszawie, Iwona Ślaska, HR Manager w MDDP Outsourcing oraz Kinga Miszyn, Senior Manager w MDDP Outsourcing — zgłębiły sekrety tej kooperacji. Panie zdradziły nam, jakie wyzwania, ale przede wszystkim, jakie możliwości i potencjał tkwią w tego rodzaju synergii. Opowiedziały o tym, w jaki sposób studenci uczelni uczestniczą w realnych projektach biznesowych realizowanych w MDDP Outsourcing, zdobywając doświadczenie praktyczne i rozwijając swoje umiejętności zawodowe.
Zapraszamy do wysłuchania!
Długość 31 min, 07 sek.
Data 26 października 2023
Wystąpili Kinga Miszyn i Iwona Ślaska - MDDP Outsourcing oraz Katarzyna Małachowska - WSB Merito
Jakich podmiotów dotyczy podatek minimalny?
Podatek minimalny w ostatnich latach przybierał różne formy, zmieniał swoją wartość, ale obecna wersja dotyczy podatników, którzy zdaniem ustawodawcy są nierentowni. Co to oznacza w praktyce? Kto powinien się zainteresować tym tematem, a jakie podmioty mogą odetchnąć z ulgą?

O tym, jak przygotować się do stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym w CIT, z perspektywy podatkowej i księgowej rozmawiali  eksperci - Agnieszka Piętak (MDDP Outsourcing), Marta Klepacz (MDDP) i Konrad Medoliński (MDDP).

Zapraszamy do słuchania.

Długość 25 min. 41 sek.
Data 25 października 2023
Wystąpili Agnieszka Piętak/MDDP Outsourcing, Marta Klepacz/MDDP, Konrad Mediolański/MDDP
Czy opłaca się odroczyć spłatę zaległości podatkowych?

Odroczenie spłaty zaległości podatkowych daje podatnikom chwilę oddechu w trudnych sytuacjach finansowych. Jednak aby mogli skorzystać z takiej możliwości, muszą spełnić szereg warunków i złożyć niezbędne dokumenty. To powoduje rozciągnięcie procesu w czasie, a nie zawsze jest to z korzyścią dla podatnika.

 - Jakie ryzyka wiążą się z wystąpieniem nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych?
 - Co zmienia nowelizacja Kodeksu Karnego, która obowiązuje od 1 października 2023 roku?

 - Co robić, gdy organy zakwestionują prawidłowość rozliczeń podatkowych?

O tym, jakie mogą być konsekwencje zaległości podatkowych i jak wybrnąć z trudnych sytuacji, opowiadają eksperci – Jakub Warnieło (MDDP) i Marcin Robenek (Osborne Clarke Poland).

Długość 32 min., 14 sek.
Data 11 października 2023
Wystąpili Jakub Warnieło (MDDP) i Marcin Robenek (Osborne Clarke Poland)
Czy KSEF będzie miał wpływ na procesy dotyczące faktur zakupu? Odcinek 6#.

Z szóstego odcinka dowiesz się:

- Jak wprowadzenie KSeF wpłynie na proces akceptacji faktur zakupu?

- W jaki sposób będzie przebiegała komunikacja z kontrahentami zagranicznymi?

- Jak identyfikować faktury zakupu przesyłane przez pracowników firmy?

-Czy otrzymanie faktury poza systemem KSeF wyłącza prawo do odliczenia VAT?

Zapraszamy do wysłuchania!

Długość 6 min. 48 sec.
Data 19 września 2023
Wystąpili Magdalena Kapka_MDDP - Outsourcing oraz Krzysztof Jaros_MDDP
Przekazywanie faktur i załączników do nabywcy. Odcinek #5.

Z piątego odcinka naszej serii podcastów dowiesz się:
- jak w świetle nowych regulacji przekazać fakturę do kontrahenta zagranicznego i  osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?
- jak oznaczać faktury wysyłane poza systemem KSeF?
- co zrobić w sytuacji, gdy kontrahent krajowy nie zgodzi się na otrzymanie faktury przez KSeF?
- jak udostępniać załączniki do faktur?
Zapraszamy do wysłuchania.

Długość 7 min. 49 sec.
Data 14 września 2023
Wystąpili Magdalena Kapka_MDDP - Outsourcing oraz Krzysztof Jaros_MDDP
Błędy na fakturach i ich korekta. Odcinek #4.

Z czwartego odcinka naszej serii podcastów o KSeF — dowiesz się między innymi:

 - jak poprawić faktury wysłane do KSEF? 

- czy nadal będzie można wystawić noty korygujące i zbiorcze faktury korygujące?

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Długość 8 min. 9 sec.
Data 7 września 2023
Wystąpili Magdalena Kapka_MDDP - outsourcing oraz Krzysztof Jaros_MDDP

Zapraszamy do zapoznania się z serią podcastów MDDP Outsourcing.KOREKTY CEN

 

Wśród wielu wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć podatnicy, znajduje się prawidłowe ujęcie faktur korygujących. Faktury korygujące mogą zwiększać podstawę opodatkowania, wynikającą z faktury pierwotnej wówczas mówimy o korektach in plus lub ją zmniejszać- korekty in minus. Jak zatem prawidłowo ująć fakturę korygującą? Czym jest, a czym nie jest korekta cen transferowych? Więcej o korekcie cen:


PUZZLE BIZNESOWE

 

Jak doradztwo, to tylko kompleksowe! Dlatego uruchomiliśmy cykl podcastów dla przedsiębiorców „Biznesowe Puzzle”. Tak jak puzzle w układance, tak w naszych podcastach idealnie dopasowują się trzy firmy: MDDP, MDDP Outsourcing – nowoczesna księgowość, kadry, płace i podatki oraz Osborne Clarke – Poland, a z nimi wszechstronna wiedza i praktyczne doświadczenie naszych ekspertów.

W naszych nagraniach dostarczamy wartościowych wskazówek, ważnych dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swojego biznesu.


CENY TRANSFEROWE

Czy Twoja spółka zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi? Jeśli tak, to koniecznie przyjrzyj się tematyce cen transferowych. Towarzyszą one większości zagranicznych firm, które otwierają w Polsce swoje spółki córki i tworzą tak zwane podmioty powiązane.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z naszych ekspertów, Marty Klepacz – Senior Managera z MDDP i Rafała Małeckiego – Managera z MDDP Outsourcing, którzy cenami transferowymi zajmują się na co dzień.


KRAJOWY SYSTEM E-FAKTUR 

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur stało się koniecznością dla każdej firmy. Dla każdego, kto zastanawia się nad tematyką KSeF, nagraliśmy cykl 6 podcastów, w których omawiamy najbardziej nurtujące podatników kwestie związane z jego wdrożeniem. Podcasty poprowadzili dla Państwa eksperci — Krzysztof Jaros z MDDP i Magdalena Kapka z MDDP Outsourcing — nowoczesna księgowość, kadry, płace i podatki.

 

Więcej o KSeF znajdziesz na naszym blogu: