Certyfikat CIMA nadawany jest przez międzynarodową organizację The Chartered Institute of Management Accountants, której misją jest przede wszystkim zrzeszanie i kreowanie ekspertów w zakresie rachunkowości zarządczej i biznesowej.
Dla uzyskania tego wyróżnienia pretendenci muszą zdać 17 egzaminów o różnych poziomach zaawansowania:
O ile testy z poziomu certyfikatu możemy zdawać w kilku autoryzowanych centrach w naszym kraju wypełniając testy komputerowe w oddziale (m.in. w Warszawie i Krakowie), to jednak kolejne poziomy i obowiązujące na nich egzaminy są już możliwe do zaliczenia tylko w formie pisemnej.
Każdy z tych egzaminów trwa maksymalnie 180 minut, a podchodzić można do nich tylko podczas specjalnie wyznaczonych okresów sesji dwa razy w roku. Dodatkowo, na ostatnim szczeblu sprawdzania kwalifikacji kandydaci będą mieli do czynienia z case study, podczas którego ważną rolę odegra zaprezentowanie zdobytego do tej pory doświadczenia i umiejętności wykorzystania go w praktyce.
Poniżej prezentujemy wszystkie poziomy i egzaminy:
Podobnie jak opisywana już w naszym poradniku certyfikacja ACCA, CIMA jest jednym z bardziej cenionych uprawnień zawodowych w obszarze księgowości oraz finansów. W tym przypadku jednak materiał szkolenia i egzaminy kierunkują pretendentów wyraźnie w stronę zarządzania oraz rachunkowości biznesowej.
Poza wiedzą merytoryczną, tytuł ten potwierdza również wysoki poziom znajomości języka angielskiego, dzięki czemu za granicami naszego kraju kandydaci traktowani są przez poszukujące pracowników firmy i organizacje na równi z innymi przedstawicielami zawodów finansowych.
Więcej informacji na temat terminów egzaminów oraz dokładne zasady przystępowania do nich znajdziecie na ogólnoświatowej stronie CIMA.