Do złożenia deklaracji CIT-ST zobowiązani są przedsiębiorcy – podatnicy CIT, którzy posiadają oddziały (zakłady) na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę.
Sama zasadność deklaracji wyraża się w aspekcie rozliczenia zaliczki wpłaconej na podatek dochodowy wobec jednostek samorządu terytorialnego. Odbywa się to na obszarze których w ramach oddziału (zakładu), podatnik prowadzi swoją działalność gospodarczą. Deklaracja ma zatem na celu wskazanie w jakim zakresie nastąpi podział wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych wobec poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.
W świetle przepisów prawnych art. 28 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących do 31 grudnia 2021, podatnicy byli zobowiązani do składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych:
W Dz. U. z 2021 r. pod poz. 1927 opublikowano ustawę z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, co znacząco modyfikuje termin składania deklaracji CIT-ST.
Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a więc wskazane poniżej terminy obowiązują od początku obecnego roku.
Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, podatnicy są zobligowani do złożenia deklaracji CIT-ST do właściwego urzędu skarbowego. Termin na złożenie jest do 31 marca każdego roku (począwszy od 2022) z uwzględnieniem:
Zatem zlikwidowany został obowiązek comiesięcznego składania deklaracji CIT-ST w sytuacji zmiany zatrudnienia.
Warto wspomnieć także o kwestii załącznika CIT-ST/A, który stanowi szczegółową informację o zakładach. Jego złożenie jest konieczne w sytuacji, gdy:
Termin „wyodrębnienie organizacyjne” użyty w ramach tych przepisów, w praktyce odnosi się do oddziału (zakładu), którego adres został ujawniony w KRS, a do tego posiada on zdolność niezależnego i samodzielnego funkcjonowania.
Reasumując, kluczową zmianą jest złożenie deklaracji CIT-ST raz w roku w terminie do 31 marca, począwszy od 1 stycznia 2022. Dodatkowo, w przypadku gdy jednostka posiada oddział (zakład), który oprócz organizacyjnego wyodrębnienia jest w stanie samodzielnie i niezależnie funkcjonować – powinna dołączyć także do sporządzanej deklaracji załącznik CIT-ST/A.
Autor: Mateusz Tura, Księgowy w biurze rachunkowym MDDP Outsourcing.
Źródła:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.