Jednym ze strategicznych celów rozwoju Katowic jest wspieranie obszaru małych i średnich przedsiębiorstw.
Stwarza to duże szanse i możliwości rozwoju innowacyjnych koncepcji czy projektów, które często rodzą się w głowach młodych przedsiębiorców. Istnieje jednak kilka barier, które usilnie hamują rozwój biznesu lokalnego w Katowicach.
Aktualnie Śląsk osiąga drugą lokatę w kraju pod względem najniższej stopy bezrobocia. Warto zaznaczyć, że w Katowicach procent osób bezrobotnych nie przekracza 2%, a lepsze statystyki osiąga tylko Poznań. Region śląski w dużej mierze kształtowany jest przez procesy demograficzne, restrukturyzację gospodarki oraz wcześniejsze przechodzenie na emeryturę pracowników przemysłu ciężkiego.
Warto jednak podkreślić, że spośród całego województwa, w Katowicach notuje się największą innowacyjność oraz stopień rozwoju przedsiębiorczości.
Władze miasta ciągle dążą do udoskonalenia strategii przyciągających inwestorów i przedsiębiorców. W ten sposób chcą zachować równowagę pomiędzy sektorem małego i dużego biznesu. Mimo iż społecznicy lokalni są wsparciem i zachęcają do działania, zagrożenie dla rozwoju firm stanowi niewątpliwe czynnik ludzki, który nie jest zależny ani od władz, ani od przedsiębiorców.
Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości komunikat na temat aktualnej koniunktury gospodarczej w regionie. Oprócz wysokich kosztów zatrudnienia, niespójnych i niejasnych przepisów prawa, jako czynnik ograniczający wskazywano niedobór wykwalifikowanych pracowników.
Trzeba jednak zauważyć, że w ciągu ostatniego roku spadło znaczenie tego ograniczenia. Dużą ulgą dla przedsiębiorców poszukujących doświadczonych specjalistów ds. księgowości może być biuro rachunkowe w Katowicach, które zapewni firmie rzetelną i zgodną z obowiązującym prawem ewidencję i obsługę kadrowo-płacową.
Podsumowując, bariery ograniczające działalność przedsiębiorstw w największym stopniu wynikają z wysokich kosztów zatrudnienia pracowników, braku na lokalnym rynku specjalistów z wąskich dziedzin oraz niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne.
Obsługa księgowa firm w Katowicach opiera się dziś w dużej mierze na outsourcingu. Pozwala to przedsiębiorcom zredukować czas potrzebny na poszukiwania doświadczonych pracowników, a także ograniczyć koszty na oddzielny etat – tym samym rozwiązuje problem dwóch istotnych czynników hamujących rozwój firm w regionie.