Choć przepisów ułatwiających prowadzenie działalności z pewnością mogłoby być więcej, to jednak niektóre z nich otwierają nowe, ciekawe możliwości.
Przykładem może być ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r., dotycząca zmian niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Już od stycznia 2019 r., można będzie prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej (nazywaną e-teczką lub e-aktami osobowymi).
Wiele firm rozważa taką możliwość, gdyż niewątpliwie istnieje wiele powodów dla takiego wyboru. Wśród najważniejszych wymienić można:
Przystępując do wprowadzania zmian (konwersji zbiorów tradycyjnych na elektroniczne), dobrze jest zacząć od przeglądu zasobu, jakim są utrzymywane teczki. Zasób ten składa się z teczek archiwalnych oraz teczek aktywnych pracowników. Zalecane jest przeprowadzenie przeglądu (audytu), aby do formy elektronicznej konwertowane były zbiory dokumentów kompletne i poprawne.
Warto też rozstrzygnąć, czy formie elektronicznej utrzymywać dokumenty związane z związane z innym formami zatrudnienia. Nie jest to obowiązkowe, ale pozwoliłoby w jednolity sposób zarządzać całą dokumentacją.
Poza licznymi korzyściami należy również pamiętać o obowiązkach nakładanych na pracodawcę przez ww. ustawę, związanych z decyzją o nowym sposobie prowadzenia akt osobowych.
Ważną kwestią jest ocena własnych możliwości wykonania zadań w procesie przejścia ze starego sposobu prowadzenia akt na nowy. Ilość pracy do wykonania może okazać się zbyt duża (zwłaszcza sama digitalizacja dokumentów) dla zespołów HR, zajmujących się prowadzeniem akt i łączeniem tego z bieżącą pracą. Jednocześnie wybór wielu dostawców: osobno dla dostawcy oprogramowania, osobno dla digitalizacji i być może osobno do przeprowadzenia audytu, może utrudnić zarządzanie cały procesem i pochłaniać zbyt duże ilości czasu. Dlatego rozsądne jest nawiązanie współpracy z dostawcą, który posiada kompleksową ofertę:
Zachęcamy do zapoznania się z rekomendowanym przez MDDP Outsourcing oprogramowaniem FlexiHRM, zaprojektowanym przez programistów i ekspertów firmy FlexiSolutions. Polecamy również zapoznanie się z artykułem „Jak wdrożyć elektroniczne akta osobowe”.
Szymon Churski
Partner w MDDP Outsourcing w Warszawie