Zamknięcie roku obrotowego przez podmioty prowadzące pełne księgi rachunkowe nakłada na nie szereg obowiązków. Jednym z nich jest przeprowadzenie inwentaryzacji zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości oraz innymi regulacjami m.in. Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” oraz stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji zapasów czy stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami.
Głównym celem inwentaryzacji jest badanie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz potwierdzenie rzetelności i prawidłowości prowadzenia jej ksiąg.
W art. 26 ustawy o rachunkowości są ściśle określone metody inwentaryzacji w zależności od rodzaju składników aktywów i pasywów.
Do podstawowych form inwentaryzacji należą:
Powszechnie obowiązujący termin inwentaryzacji jednostki przypada na 31 grudnia każdego roku obrotowego, o ile jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. U podmiotów, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację dokonuje się w ostatnim dniu każdego roku obrotowego. Dopuszczalne jest zakończenie inwentaryzacji do 15-tego dnia następnego roku.
W czasie pandemii COVID-19 przeprowadzenie inwentaryzacji może być utrudnione, dlatego jednostki decydują się przystąpić do niej wcześniej. Większość podmiotów już 3 miesiące przed końcem roku obrotowego rozpoczyna kontrolę stanu majątku (m.in. środków trwałych i zapasów) oraz wysyła potwierdzenia sald należności do kontrahentów.
Termin inwentaryzacji uznaje się za spełniony o ile przeprowadzono ją:
Kierownik jednostki powinien uwzględnić w polityce rachunkowości lub instrukcji inwentaryzacyjnej terminy inwentaryzacji w zależności od specyfiki działalności spółki, a także jej rodzaju składników aktywów i pasywów.
W Stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji zapasów uregulowano bardziej szczegółowe sposoby przeprowadzenia spisu z natury.
Należą do nich następujące rodzaje inwentaryzacji :
Odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji ciąży na kierowniku jednostki. Nawet gdy jednostka powierzy firmie zewnętrznej (outsourcing) przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze spisu z natury zapasów czy potwierdzeń sald należności nie zwalnia kierownika jednostki z odpowiedzialności.
Do obowiązków kierownika jednostki należy m.in.: powołanie komisji inwentaryzacyjnej i przewodniczącego, przygotowanie zarządzenia w sprawie inwentaryzacji (tj. terminy i metody przeprowadzenia inwentaryzacji), prawidłowe przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji oraz zawiadomienie audytora (o ile sprawozdanie finansowe jednostki podlega badaniu).
W procesie przeprowadzania inwentaryzacji może być pomocne stanowisko Komitetu Standardu Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji zapasów, ponieważ zawiera szczegółową instrukcje prac inwentaryzacyjnych. W tej regulacji można znaleźć informacje na temat następujących zagadnień m.in.: wymagań dokumentacji inwentaryzacyjnej, organizacji i sposobu przeprowadzenia inwentaryzacji.
Autor: Katarzyna Cieślak, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing.