Różnica pomiędzy wyższą sumą, na którą opiewa wystawiony dokument a niższą kwotą roszczenia, którego zaspokojeniu służy, zwiększa koszty finansowe.
Niektóre formy rozliczeń między przedsiębiorcami są coraz rzadziej wykorzystywane. W związku z tym w praktyce mogą pojawiać się problemy z ich ewidencją i wyceną bilansową. Jednym z takich sposobów regulowania zobowiązań jest weksel.
Zobowiązanie wekslowe uregulowane jest przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe (DzU nr 37, poz. 282 ze zm.). W artykule 101 tej ustawy zostały wymienione obligatoryjne elementy weksla.
Są to:
Prawo wekslowe przewiduje szczególne sposoby postępowania w sytuacjach, kiedy wystawiony dokument nie został sporządzony z zachowaniem wszystkich wymienionych powyżej elementów. Do wyjątków takich zaliczane są poniższe sytuacje:
Weksle dzielimy na dwie podstawowe grupy: weksle własne i weksle trasowane. Pierwszy rodzaj to dokument, na podstawie którego wystawca weksla sam zobowiązuje się do zapłaty wskazanej sumy pieniężnej na rzecz odbiorcy weksla. Natomiast na podstawie weksla trasowanego wystawca weksla (trasant) zobowiązuje, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) zapłaty wskazanej sumy pieniężnej.
Weksel ma dwie podstawowe funkcje.
Funkcja płatnicza polega na możliwości zapłaty za usługi, materiały, towary. Funkcja kredytowa natomiast przekłada się na odroczenie terminu płatności za usługi, materiały i towary poprzez zadłużenie się u remitenta, czy osoby, na rzecz której ma nastąpić zapłata zobowiązania wekslowego.
Przykładowa ewidencja księgowa operacji związanych z wystawieniem weksla może przebiegać według poniższego schematu:
Zobowiązania wekslowe prezentowane są w bilansie w pozycji pasywów:
III.Zobowiązania krótkoterminowe,
2 . Wobec jednostek pozostałych,
f) zobowiązania wekslowe.
W przypadku, gdy będą to zobowiązania wobec jednostek powiązanych zostaną one zaprezentowane w pozycji B.III.1 bilansu „Inne”.
Marcin Jeremicz
MDDP Outsourcing w Warszawie