Osoby, które uzyskują przychód z umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług czy umowy o dzieło z tytułu określonego w Tarczy antykryzysowej 6.0, mogą skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego.
Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe może otrzymać osoba uzyskująca przychód z umowy cywilnoprawnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło) z tytułu:
Aby uzyskać środki należy spełnić założone warunki. Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje osobom, które:
Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe może wynieść 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł, to jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Świadczenie postojowe jest wypłacane na rachunek bankowy podany we wniosku.
Wniosek (RSP-CD6) można złożyć wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski o świadczenie są przyjmowane od 15 stycznia 2021 r. Najpóźniej można złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
W razie wątpliwości odnośnie do wniosku ZUS kontaktuje się z wnioskodawcami e-mailem lub telefonicznie. W przypadku akceptacji, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe jest wypłacane na konto wskazane we wniosku. W razie odmowy ZUS wydaje decyzję, którą publikuje koncie PUE ZUS lub przesyła pocztą. Od decyzji odmownej można odwołać się do sądu (według zasad Kodeksu postępowania cywilnego), za pośrednictwem ZUS. Odwołanie można złożyć na piśmie w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.
Źródło: www.zus.pl
Autor: Barbara Kochańska-Mierzejewska Senior Manager w MDDP Outsourcing