Mechanizm odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych funkcjonował już w polskim ustawodawstwie do końca października 2019 roku. Od 1 listopada instytucję zastąpiono obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (tzw. split payment) wraz z którym do ustawy VAT wprowadzono załącznik nr 15, w którym zawarto wykaz towarów i usług, których ten mechanizm dotyczy.
Okazuje się, że mocą ustawy z 9 marca 2023 o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono również zmiany w ustawie VAT. Od 1 kwietnia 2023r. do 28 lutego 2025r. wprowadzono tym samym mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w przypadku:
Art.145e wskazuje ,że podatnikami w tym zakresie są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące nabywcą gazu, energii lub usługobiorcą tych uprawnień, jeżeli spełnione są łącznie warunki:
Przy spełnieniu powyższych warunków, podatnikami których obowiązuje czasowe odwrotne obciążenie są wg art. 145e ust. 2 zarejestrowani podatnicy VAT, w szczególności:
W przypadku czynności, których dotyczy czasowe odwrotne obciążenie, dostawca lub usługodawca nie rozlicza podatku należnego (art. 145e ust.1). Kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Kwota ta podlega odliczeniu przez nabywcę lub usługobiorcę na zasadach wynikających z przepisów art. 86 ustawy VAT.
Przepisy dotyczące powyższego zagadnienia będą stosowane do czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał w okresie od 1 kwietnia 2023r. do 28 lutego 2025r. Warto wspomnieć, że obowiązek podatkowy w przypadku dostaw gazu czy energii elektrycznej powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż z chwilą upływu terminu płatności.
Zgodnie z art. 145h w odniesieniu do świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, które są wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT jako czynności objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, obowiązek ten został wyłączony.
Prawidłowo wystawione faktury, które będą dokumentować czynności objęte odwrotnym obciążeniem zgodnie z art. 145g:
Warto dodać, że zamiar dokonywania czynności objętych czasowym odwrotnym obciążeniem podlega również zgłoszeniu do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego jeszcze przed ich dokonaniem. Wszelkie zmiany danych również powinny być zgłaszane w terminie 14 dni od ich zaistnienia. Niezłożenie zawiadomienia, złożenie go po terminie lub niezawiadomienie o zmianie danych podlega bowiem karze grzywny za wykroczenia skarbowe (art. 145k).
Monika Grab
Specjalista ds. VAT