Faktura VAT jako dokument potwierdzający transakcję handlową stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT i określania zobowiązania podatkowego. Faktura VAT może być w formie papierowej, elektronicznej lub ustrukturyzowanej i powinna zawierać dane wynikające z Ustawy o VAT (art. 106e). Jakie są natomiast obowiązujące terminy na wystawienie faktury VAT?
Ustawa o VAT wskazuje także terminy wystawienia faktur. Obowiązuje tu zasada ogólna, ale przepisy ustawy wskazują także wyjątki, wg., których termin ustala się w sposób szczególny.
Zgodnie z art. 106i ustęp 1 ustawy o VAT, fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.
Jeżeli podatnik otrzymał zaliczkę jeszcze przed wydaniem towaru bądź wykonaniem usługi, fakturę należy wystawić nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Ustawodawca zdecydował również, że faktury nie mogą być wystawione zbyt wcześnie. W myśl art. 106i ustęp 7 faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60. dnia przed:
Faktura VAT może być wystawiona wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, ale tylko w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.
Ustawa o VAT definiuje szczególne terminy wystawienia faktury (art. 106i ustęp 3 do 5):
W przypadku wystawienia faktury na żądanie nabywcy zgłoszone w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zaliczkę, fakturę wystawia się:
Autor: Agnieszka Bojar, Manager obszaru Księgowości w MDDP Outsourcing
Źródła:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.