W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z ryczałtem.
Tak. Pamiętaj, że przychody można pomniejszyć o:
• kwoty opłaconych składek własnych na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – nie odliczymy składki na Fundusz Pracy,
• wydatki określone w art. 26 ust. 1 updof (m.in. składki na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki na używanie sieci Internet, darowizny na cele szlachetne, kultu religijnego, krwiodawstwa i kształcenia zawodowego), wpłaty na IKZE – 9466,20zł,
• wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne,
• nowe ulgi od 01.01.2022 r. PIT-0 dla dużych rodzin, seniorów, zmieniających rezydencję podatkową.
Zastosowanie znajdzie stawka 3%.
Zmiana formy opodatkowania dla celów podatku dochodowego nie ma wpływu na rozliczanie podatku. Korzystając ze zryczałtowanej formy opodatkowania nadal można korzystać z odliczenia podatku VAT.
Niestety nie. Korzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłącza możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Podstawa prawna art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy u.ś.o.z. regulujące opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność, opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie dają podstaw do przyjęcia, że przychód, którego wysokość będzie decydowała o wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, może być pomniejszony o kwotę wpłaty na IKZE. Dokonana przez taką osobę wpłata na IKZE pozostanie zatem bez wpływu na wysokość jej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Stawka 8,5% ma zastosowanie do wszystkich przychodów do których nie ma zastosowania stawka 15% lub 12% ryczałtu.
Dla przypomnienia w ramach 15% opodatkowane są przychody w zakresie:
• przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1),
• przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0),
• przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0),
• agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).
Z kolei stawka 12 % ma zastosowanie do przychodów ze świadczenia usług: związanych z wydawaniem:
• pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem • publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
• pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
• pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), • oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
Tak. W myśl art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnik korzystający z ryczałtu może skorzystać z ulgi pozwalającej na odliczenie wydatków na nabycie i konserwację zabytków.
Stawka ryczałtu zależy od symbolu PKWIU wykonywanych usług.
Aby przyporządkować prawidłowo stawę ryczałtu warto zwrócić się do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o nadanie symbolu według klasyfikacji PKWIU poprzez stronę internetową; https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz/?fbclid=IwAR25PRrpzFy7x1MXmYBDXfoWyqC1I0OODLeytpT-dRgtdVyZlHDaVDB_2mM
Koszt przygotowania informacji to 61,50 zł brutto.
Po przygotowaniu informacji Urząd Statystyczny przekazuje informacje o kwocie do zapłaty wraz z numerem konta na numer faxu, adres mailowy, adres mailowy. Po dokonaniu opłaty opinia wraz z oryginałem faktury jest wysyłana pocztą. Urząd statystyczny ma 30 dni na wydanie opinii.
Jeżeli z byłym pracownikiem zostanie zawarty kontrakt B2B na te same czynności, które były przedmiotem umowy o pracę należy mieć świadomość, iż taki pracownik nie ma możliwości wybrania zryczałtowanej formy opodatkowania, jak również nie jest możliwe wybranie opcji opodatkowania w formie podatku liniowego tj. 19%. Skorzystanie z możliwości opodatkowania podatkiem liniowym będzie możliwe dopiero w kolejnym roku, a ryczałtem dopiero po dwóch latach. Podstawa prawna: art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ponoszone koszty, jak i uzyskane przychody, podczas zawieszenia działalności gospodarczej są wyłączane z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na czas określony albo nieokreślony (przedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG) nie krótszy niż 30 dni albo od 30 dni do 24 miesięcy (podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS). W czasie tego okresu można sprzedawać środki trwałe lub wyposażenie, wystawiać faktury dokumentujące zrealizowane zamówienia przed okresem zawieszenia.
Ponoszone są też koszty stałe prowadzenia działalności, takie jak koszty najmu, utrzymania strony internetowej, wydatki na abonament telefoniczny, itd.
Przykład:
Dane za miesiąc kalendarzowy – styczeń
Przychód ogółem 0,00 KUP 0,00
Przychód podczas zawieszenia 20 000,00 KUP 0,00
Opłacone składki ZUS, jeśli nie w KUP 0,00
Przychód minus składki ZUS minus (przychód minus koszty podczas zawieszenia) -20 000,00
Do czego to prowadzi ? Powstaje konieczność prowadzenia podwójnej ewidencji, tj. jednej dla celów podatku dochodowego, a drugiej dla celów składki zdrowotnej.
Podsumowując- nie ma obowiązku wycofywania środków trwałych, będą one podlegać ujawnieniu w wykazie środków trwałych. W czasie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym odpisy amortyzacyjne nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Od przychodu ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90), należy naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego ryczałt w wysokości 15%.
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług doradztwa HR wynosi w 2022 r. 15%
W takim przypadku podatnik ma prawo do uwzględnienia wpłat na IKZE przy wyliczaniu podstawy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niezależnie od liczby wpłaconych transz.
Zastosowanie znajdzie stawka 3,0% przychodów.
Podstawa prawna: Art. 12 ust. 1 pkt 7e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 14 ust 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Art. 14 ust 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: 2) dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 13, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.