Dobiega końca kolejny tydzień, w którym to eksperci z zespołów MDDP Outsourcing w Katowicach i Warszawie byli bardzo aktywni w mediach. Oto wybrane publikacje.
Szczególną popularnością cieszyły się komentarze Agnieszki Piętak, ekspert ds. podatku CIT w biurze rachunkowym MDDP Outsourcing Katowicach, która była obecna w ostatnich dniach w takich tytułach jak: „Strefa Biznesu”, „Gazeta Bankowa”, czy portal „Radia Zet”. Komentarze Agnieszki Piętak dotyczyły m.in. podpowiedzi dla przedsiębiorców w kwestii ulg w spłacie zobowiązań oraz terminów złożenia zeznania CIT-8.
Z kolei Piotr Jaguś, ekspert ds. księgowości w MDDP Outsourcing, był autorem artykułu „Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów – czym są”, który ukazał się w środowej „Rzeczpospolitej”.
A o czym jeszcze można było przeczytać w najważniejszych mediach? W przywołanej już „Rzeczpospolitej”, tym razem tej wtorkowej, Przemysław Wojtasik w tekście „Wezwanie do urzędu? Wystarczy e-mail albo telefon” napisał, że w czasie epidemii nie trzeba się stawiać na polecenie fiskusa. Sprawę można załatwić zdalnie.
Tego samego dnia – tym razem w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – w artykule „Tarcza nie spełnia oczekiwań” mogliśmy przeczytać o pewnym rozczarowaniu przedsiębiorców tzw. tarczą antykryzysową. Eksperci wskazywali m.in. że rozwiązania w innych krajach idą znacznie dalej niż początkowe propozycje naszego rządu.
W środę w tym samym tytule Agnieszka Pokojska opublikowała tekst „Koronawirus ujawni się w sprawozdaniach”. Jak podkreśla autorka, pandemia wpłynie na roczne raporty finansowe za 2019 r., ale największe piętno odciśnie na tych sporządzanych za 2020 r. Wówczas trzeba będzie ją uwzględnić w wycenie aktywów i zobowiązań.
Z kolei w czwartek tradycyjnie warto było rozpocząć lekturę prasy od dodatku „Kadry i płace” w „Rzeczpospolitej”. Tam również dominuje temat COVID-19 – jest on motywem przewodnim większości zamieszczonych tekstów w dodatku. Jednym z bardziej neutralnych tematycznie artykułów kadrowo-płacowych (choć pośrednio dotyczy on aktualnej sytuacji) jest materiał „Pracownik nie może zrezygnować z pensji”. Z tekstu Ryszarda Sadlika dowiadujemy się, że nawet gdyby zatrudniony chciał wspomóc firmę w trudnej sytuacji, nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Dopuszczalna jest jednak ugoda o wypłacie ratalnej lub odroczeniu terminu płatności.
Odchodząc od tekstów prasowych, warto dodać, że w piątek „Outsourcing Portal” opublikował komentarz pt. „Cyfryzacja i zadania kadrowe w pracy zdalnej”, którego autorem jest Szymon Churski, partner zarządzający w MDDP Outsourcing.