Obecnie w ramach Unii Europejskiej dochodzi do szeregu dostaw pomiędzy podmiotami z krajów Wspólnoty. W przypadku przeprowadzenia transakcji z kontrahentem z zagranicy należy pamiętać, że taka transakcja może skorzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT po spełnieniu pewnych warunków.
Aby w dostawie wewnątrzwspólnotowej (WDT) podatnik mógł zastosować stawkę podatku VAT 0% musi spełnić warunki, które zostały zawarte w art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Istotnym aspektem do zastosowania stawki 0% jest udowodnienie przez podatnika, iż posiada dowody, które poświadczają wywóz towarów do innego państwa członkowskiego. Należy również zaznaczyć, że ustawa o VAT wskazuje ramy czasowe w jakich podatnik winien uzyskać te dowody, aby dokonana przez niego transakcja WDT została opodatkowana stawką 0%.
W myśl art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
„podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.”
W przypadku, gdy nie zostaną w odpowiednim czasie zebrane dokumenty, które pozwolą podatnikowi na zastosowanie stawki 0% należy postąpić zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT.
Dowodami, o których mowa to:
Dokument, który najlepiej dowodzi, że warunki do zastosowania stawki 0% zostały spełnione jest dokument CMR z podpisami kierownika magazynu, przewoźnika i odbiorcy – czyli osobami, które uczestniczyły w danej transakcji. Dodatkowo na co należy zwrócić uwagę to fakt, czy dany dokument jakim jest CMR albo list przewozowy jest tożsamy z fakturą dokumentującą dostawę w zakresie ilości sztuk towaru, danych odbiorcy czy numer zamówienia.
W przypadku, gdy podatnik nie posiada w/w dokumentów to nie traci jednak prawa do zastosowania stawki 0%, ale musi uprawdopodobnić wywóz towarów, tzn. zebrać dowody, które całościowo potwierdzą, że faktycznie WDT miała miejsce i została zrealizowana.
Takimi dokumentami pomocniczymi mogą być zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT:
W momencie kiedy WDT realizowana jest samodzielnie przez podatnika bądź nabywcę, przy wykorzystaniu własnych środków transportu, to poza posiadaniem specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, podatnik winien posiadać dokument, który będzie zawierał następujące dane:
Podsumowując, aby móc skorzystać ze stawki 0% przy WDT podatnik nie musi posiadać wszystkich podstawowych dokumentów. Może uzupełnić je dokumentami pomocniczymi, tak aby łącznie potwierdzały zrealizowanie dostawy towarów na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Justyna Dąbrowska
MDDP Outsourcing w Warszawie