Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest szczególnym funduszem tworzonym przez ściśle określonych pracodawców. Fundusz stworzono w celu udzielenia wsparcia socjalnego określonym pracownikom. W związku z tym pracodawca gromadzi środki finansowe na oddzielnie przeznaczonym do tego rachunku bankowym.
Co ważne, liczba zatrudnionych pracowników na pełny etat jest liczona według stanu na 1 stycznia danego roku. W przypadku pozostałych przedsiębiorców, tworzenie Funduszu Świadczeń Socjalnych jest dobrowolne.
Działanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych reguluje ustawa z dn. 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, który jest naliczany na podstawie średniej liczby zatrudnionych. Wysokość takiego odpisu na jednego zatrudnionego pracownika wynosi 37,5% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w określonym roku albo w jego drugim półroczu.
Ponadto pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek, czy też klub dziecięcy mogą także zwiększyć odpis na każdego pracownika o 7,5% wspomnianego wynagrodzenia.
Wartość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2023 r. ustalana jest na podstawie średniego wynagrodzenia z drugiego półrocza 2019 r. – kwota bazowa wynosi 4 434, 58 zł. W związku z tym odpis na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach pracy na 2023 rok wynosi 1 662,97 zł.
Do osób, które mają prawo do skorzystania z Funduszu należą: pracownicy oraz ich rodziny, emeryci i renciści (byli pracownicy) oraz również ich rodziny, a także inne osoby odpowiednio wskazane przez pracodawcę. Należy zwrócić uwagę, że pracodawca ma obowiązek przekazać środki z odpisów na rachunek bankowy Funduszu do 30 września danego roku, natomiast do 31 maja powinna zostać przekazana kwota wynosząca co najmniej 75% wartości odpisów.
Środki znajdujące się na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych przeznaczone są odpowiednio dla określonej działalności, a należy do niej między innymi:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość świadczenia z funduszu uzależniona jest od sytuacji rodzinnej, życiowej czy też majątkowej osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu.
Autor: Sylwia Piasecka – młodsza księgowa w MDDP Outsourcing