Przepisy oraz warunki zatrudniania osób z zagranicy w Polsce reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która jest stale nowelizowana i aktualizowana w celu uzyskania jak najlepszego dopasowania do potrzeb pracowników i pracodawców oraz szybko zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy. Projekt ustawy o rynku pracy z dnia 29 czerwca 2018 roku przewiduje szereg zmian oraz ułatwień w sposobie i warunkach zatrudniania pracowników z zagranicy.
Poniżej przedstawiono najważniejsze ze zmian w sposobie zatrudniania cudzoziemców przewidziane na rok 2019:
- Obowiązek elektronicznego składania wniosków o zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, z czego osoby niebędące agencjami pracy tymczasowej składają tylko jeden wniosek oraz jedno oświadczenie w danym roku kalendarzowym.
- Pracownik zatrudniony na umowę o pracę przez okres powyżej jednego roku może legalnie pracować w okresie oczekiwania na wydanie nowego pozwolenia na pracę.
- Wynagrodzenie dla pracowników z zagranicy zostanie dostosowane do stale zmieniającej się płacy minimalnej w Polsce i nie może być ono niższe od płacy minimalnej dla pracowników zatrudnionych w oparciu o pracę.
- Od tej pory nie będą już wydawane oświadczenia dla starosty o braku możliwości zatrudnienia polskich pracowników na dane stanowiska i nie będzie potrzeby uzasadniania, dlaczego obsadzono je pracownikami spoza kraju.
- Zostanie zniesiony obowiązek, wedle którego agencje pracy tymczasowej musiały uzyskiwać nowe pozwolenia na pracę dla cudzoziemców za każdym razem, kiedy zmieniano pracodawcę – od tej pory wystarczy tylko jedno pozwolenie, jeżeli charakter pracy danej osoby pozostaje bez zmian, a zmienia się jedynie pracodawca.
- Wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia na pracę – na podstawie oświadczenia o wykonywaniu pracy do 12 miesięcy w ciągu kolejnych 18 miesięcy (jak dotąd było to 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12).
- W wypadku odrzucenia wniosku o wydanie pozwolenia na pracę dla osoby z zagranicy (kiedy istnieje podejrzenie, że zostało ono złożone jedynie dla pozoru) zarówno wojewoda, jak i starosta będą sprawdzać wyłącznie opłacanie i ewentualne zaległości podatków dochodowych, a nie tak jak było do tej pory wszystkich podatków, na przykład VAT czy podatku od nieruchomości.
Zatrudniając osoby z zagranicy warto kwestie kadrowo-płacowe zlecić wykwalifikowanym firmom zewnętrznym oferującym w swych usługach szeroko rozumiany outsourcing kadr i płac. Dzięki temu mamy pewność, że wszelkie kwestie związane z pozyskiwaniem oświadczeń oraz zezwoleń na pracę, naliczaniem wynagrodzeń, urlopów oraz rozliczaniem godzin nadliczbowych pracowników zostaną wykonane na najwyższym poziomie, a my sami będziemy w stanie zaoszczędzić w ten sposób swój cenny czas i pieniądze. Firmy outsourcingowe świadczące usługi kadrowo-płacowe to wykwalifikowani specjaliści, którzy stale aktualizują swoją wiedzę odnośnie do zmieniających się przepisów prawnych, często dopasowują się do potrzeb klientów oraz świadczą usługi kompleksowe z wielu zakresów – nie tylko kadr i płac.