Pracownicze Plany Kapitałowe definiowane są jako powszechny system gromadzenia oszczędności dla wszystkich pracowników i zleceniobiorców podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Prywatne środki skumulowane na indywidualnym koncie wypłacane będą po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Przystąpienie do programu emerytalnego jest dobrowolne – każda zatrudniona osoba z przedziału wiekowego 18-55 lat zostanie automatycznie objęta PPK, ale w każdej chwili może ona zrezygnować z uczestnictwa. Wspomniany system będzie współfinansowany przez:
Wdrożenie PPK docelowo ma usprawnić system emerytalny w Polsce i zapewnić efektywne zarządzanie finansami.
Obowiązek zawarcia umowy przez pracodawcę z konkretną instytucją finansową w imieniu uczestnika programu, będzie spoczywał na każdym podmiocie, który zatrudnia przynajmniej jedną osobę. Ze względu na dużą skalę programu (szacunkowo 11,5 mln osób) oraz potrzebę wprowadzenia zmian systemowych, proceduralnych i komunikacyjnych, wieloaspektowy proces wdrożenia PPK będzie odbywać się etapami.
Harmonogram zakłada, że już od 1 lipca 2019 r. do programu muszą przystąpić wszystkie podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 pracowników. Kolejne terminy wprowadzenia zmian to:
W sytuacji, gdy pracodawca wybrał już konkretny fundusz, podpisał stosowną umowę i określił wysokość składek, niezbędne będzie dostosowanie bieżącego systemu informatycznego do wprowadzanych zmian. Kompleksowy przegląd i profesjonalna modyfikacja systemu kadrowo-płacowego, pozwoli skutecznie wdrożyć nowe przepisy oraz zautomatyzować wiele procesów bez konieczności tworzenia nowych stanowisk pracy w działach kadrowo-płacowych.
Odpowiednie oprogramowanie przede wszystkim zoptymalizuje prowadzenie ewidencji poszczególnych uczestników programu oraz składanych przez nich deklaracji, umożliwi rejestrację składek pobranych i odprowadzanych do wybranej instytucji finansowej oraz zautomatyzuje naliczanie opłat i zapewni ich terminowe przekazywanie do wybranych podmiotów.
Właściwe zaplecze informatyczne w tym przypadku będzie istotne również ze względu na konieczność gromadzenia i archiwizowania materiałów związanych z PPK. Kompleksowa baza danych umożliwi sprawne generowanie informacji, takich jak historia uczestnictwa w programie czy harmonogram wpłat składek, oraz zapewni płynną komunikację danego podmiotu z pracownikami i konkretną instytucją finansową.
Barbara Kochańska-Mierzejewska
Senior Manager w MDDP Outsourcing w Warszawie