Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie nie zaczyna się od podpisania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK. Musi je poprzedzić proces wyboru instytucji finansowej.
PPK przewidują, że to pracodawca samodzielnie odpowiada za dokonanie wyboru instytucji finansowej, a następnie podpisuje umowy za wszystkie osoby zatrudnione (które chcą być uczestnikami programu). Ma on jednak obowiązek skonsultować taką decyzję ze stroną społeczną, której przyznano prawo do konsultacji z pracodawcą w zakresie tej decyzji.
Strona społeczna, pracownicy, to nie tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ale również w oparciu o umowy zlecenia oraz pozostałe wskazane w ustawie. Dlatego w przedsiębiorstwach, w których nie działa organizacja związkowa, należy wziąć ich pod uwagę wyłaniając reprezentację w trybie przyjętym w firmie.
Należy pamiętać, aby pracodawca stworzył realną możliwość osiągnięcia porozumienia i faktyczne zaangażowanie reprezentantów załogi pomimo tego, że obowiązek zawarcia porozumienia ma charakter wyłącznie konsultacyjny.
Poważne prowadzenie konsultacji jest konieczne, aby w przypadku ewentualnych zarzutów co do nierzetelnego sposobu ich prowadzenia, można było wykazać starania pracodawcy do osiągnięcia porozumienia. Jeżeli w wyniku konsultacji, na miesiąc przed upływem terminu zawarcia umowy o zarządzanie nie dojdzie do porozumienia, pracodawca sam wybiera instytucję finansową, mając na uwadze „najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych”.
Poza konsultacją z pracownikami, Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wymienia (art. 7 ust. 3) wymienia również inne kryteria oceny:
Lista kryteriów wyboru instytucji finansowej nie powinna się ograniczać do kryteriów wymienionych w ustawie. Należy ją rozszerzyć we własnym zakresie i ustalić sposób ich oceny, aby dochować wymaganej w ustawie należytej staranności przez pracodawcę. Te inne kryteria mogą obejmować:
Pracodawca musi być gotowy do wykazania, że wybór instytucji finansowej, którego dokonał, spełnia przesłanki najlepiej rozumianego interesu zatrudnionych. Dlatego proces wyboru powinien być rzetelnie przeprowadzony i udokumentowany.
Ponieważ obowiązek konsultacji zmierzających do wyboru instytucji finansowej jest wpisany w ustawie, jedną z metod na jego spełnienie jest właściwe dokumentowanie, np. z przebiegu spotkań, a finalnie z uzgodnionego stanowiska – strony pracowniczej i pracodawcy. Nawet, jeżeli w wyniku konsultacji, na miesiąc przed upływem terminu zawarcia umowy o zarządzanie nie dojdzie do porozumienia, a pracodawca sam zdecyduje o wyborze instytucji finansowej, to powinien ten fakt dla własnego bezpieczeństwa (na wypadek potencjalnej kontroli) udokumentować.
Zakładając dojście do porozumienia z reprezentacją pracowników, udokumentowanie wyboru instytucji powinno mieć możliwe najbardziej formalny charakter.
Najistotniejsze elementy takiego wzoru dokumentu to:
Poszukujesz wsparcia w bieżącej obsłudze PPK?
Sprawdź co możemy Ci zaoferować.
ZOBACZ TAKŻE:
Szymon Churski
Partner Zarządzający w MDDP Outsourcing w Warszawie