Poniżej kilka słów przypomnienia czym jest ORD-u i jakie wymogi należy spełnić aby zostać objętym takim obowiązkiem
Podmioty zawierające umowy z nierezydentami mają obowiązek informowania organów podatkowych za pomocą formularza ORD-U.
Informację tę składają osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które w danym roku zawarły umowy z nierezydentami według przepisów prawa dewizowego. Nierezydentami są m.in. osoby fizyczne i prawne mające siedzibę za granicą oraz zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczne.
Informację sporządza się, gdy jedna ze stron umowy ma co najmniej 5% udziału w kapitale drugiej strony lub gdy inny podmiot, nie będący stroną umowy, ma takie udziały w obu stronach. W przypadku, gdy wartość umów przekracza 300 000 euro, lub 5 000 euro, jeśli nierezydent posiada przedsiębiorstwo w Polsce, należy złożyć ORD-U.
Informację składa się za rok podatkowy do naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z rozporządzeniem z 16 lutego 2023 r., termin na złożenie ORD-U wydłużono do 11 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego, co dla podatników o roku podatkowym równym kalendarzowemu oznacza termin 30 listopada.
Obowiązek ten nie dotyczy umów zawartych w trybie zamówień publicznych, kredytów i pożyczek od banków, umów objętych tajemnicą państwową lub bankową oraz umów związanych z zaspokajaniem potrzeb wspólnot samorządowych.
Od 1 stycznia 2022 r. zwolnione są również podmioty składające informacje o cenach transferowych TPR, z wyjątkiem transakcji z rajami podatkowymi lub krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową.
Autorka: Małgorzata Sępioł, Ekspertka ds. CIT z katowickiego biura MDDP Outsourcing