W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów z dnia 6 września 2024 roku opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje m.in. zmiany dotyczące stawek VAT oraz akcyzy, którym przyjrzymy się bliżej.
Projekt zakłada następujące zmiany dotyczące stawek VAT:
- Możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na dostawę dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków.
- W odniesieniu do dostaw dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, do których mają zastosowanie uregulowania szczególne zawarte w tytule XII, rozdziale 4 ustawy o VAT, nie będą miały zastosowania obniżone stawki ani zwolnienia. Będzie obowiązywać stawka podstawowa.
- Projekt przewiduje nadanie nowego brzmienia ust. 11 w art. 120 ustawy o VAT. Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie mógł zastosować szczególną procedurę opodatkowania marży również do dostawy:
- dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków uprzednio zaimportowanych,
- dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców,
- dzieł sztuki nabytych od podatnika niekorzystającego z procedury opodatkowania marży ani podatnika podatku od wartości dodanej, który stosuje inne przepisy niż te związane ze szczególną procedurą opodatkowania marży (art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT). W takich przypadkach podatnik będzie mógł zastosować szczególną procedurę, jeśli dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki zaimportowane lub nabyte przez tego podatnika nie były opodatkowane według stawki 7% ani według stawki podatku od wartości dodanej odpowiadającej tej określonej w art. 98 ust. 1 dyrektywy VAT.
Ponadto, projekt ustawy przewiduje:
- Objęcie 0% stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych wykorzystywanych na morzu, które nie są statkami i łodziami pełnomorskimi (zmiana w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT).
- Utrzymanie 8% stawki VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (zmiana w art. 145c ustawy o VAT).
- Likwidację 8% stawki VAT dla tzw. żywych koniowatych (uchylenie poz. 7 pkt 1 załącznika nr 3 do ustawy o VAT — Konie, osły, muły i osłomuły, żywe — CN 0101).
- Objęcie 23% stawką VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
- Doprecyzowanie brzmienia poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT dotyczącego nawozów i środków ochrony roślin oraz pasz.
- Obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23% do 5%.
Projekt przewiduje także przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm ten, wprowadzony 1 kwietnia 2023 roku, ma obowiązywać do końca 2026 roku.
Zmiany w akcyzie
Zmiany dotyczą także ustawy o podatku akcyzowym, w zakresie możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich wywozu za granicę. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju i dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, może ubiegać się o zwrot zapłaconej akcyzy. Nowelizacja ustawy ma doprecyzować te przepisy, wprowadzając wyraźne prawo do zwrotu akcyzy, gdy samochód został zarejestrowany czasowo w celu wywozu poza terytorium kraju.
Autorka: Natalia Pietrasik, Księgowa w warszawskim biurze MDDP Outsourcing
#podatki #VAT #akcyza #zmianyVAT #finanse #MinisterstwoFinansów #prawo