Z dniem 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 27 września br. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym część przedsiębiorców będzie miała możliwość wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów – tzw. kasowego PIT. Metoda kasowa PIT polega na tym, że przychód podatkowy powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty za towary lub usługi, a nie w momencie wystawienia faktury. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Podobnie, koszty uzyskania przychodów będą potrącane w momencie dokonania zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
W obowiązującym stanie prawnym, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zasadniczo stosuje się memoriałową metodę rozpoznawania przychodów z działalności gospodarczej. Oznacza to, że za przychód uznaje się kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, z uwzględnieniem wyłączenia wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat oraz skont. W przypadku podatników prowadzących sprzedaż towarów i usług objętych podatkiem od towarów i usług, przychodem jest wartość sprzedaży pomniejszona o należny podatek VAT (przychód netto).
Z memoriałową metodą ustalania przychodów współgra memoriałowe podejście do ustalania kosztów uzyskania przychodów. W odniesieniu do kosztów, metoda memoriałowa pozwala podatnikom uwzględniać w kalkulacji dochodu do opodatkowania koszty uzyskania przychodów, które faktycznie nie zostały jeszcze zapłacone.
W metodzie kasowej przychód zostaje uznany za powstały w momencie uregulowania należności. Uregulowanie to obejmuje zarówno częściową spłatę zobowiązania, jak i wpłaty zaliczkowe na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną zrealizowane w przyszłych okresach sprawozdawczych. W związku z tym, za przychód uznaje się również m.in. zapłacone zaliczki, przedpłaty oraz raty.
Warto pamiętać, że obowiązek rozpoznania przychodu powstaje nie później niż po upływie dwóch lat od daty wystawienia faktury. Oznacza to, że po upływie tego okresu podatnik jest zobligowany do uznania przychodu z działalności gospodarczej, nawet w sytuacji, gdy w tym czasie nie otrzymał zapłaty od kontrahenta, wynikającej z wystawionej faktury.
Wraz z wprowadzeniem metody kasowej do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych planowane są również zmiany w rozporządzeniu dotyczącym prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak już wspomniano, w ramach metody kasowej koszty uzyskania przychodów będą mogły być rozliczane wyłącznie w momencie ich faktycznego poniesienia. W praktyce oznacza to, że zobowiązania, które nie zostaną opłacone, nie będą mogły zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodów. Celem proponowanej nowelizacji jest dostosowanie treści rozporządzenia do zmian wprowadzanych w ramach metody kasowej. Planowany termin wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia to 1 stycznia 2025 r.
PIT kasowy będzie dostępny – po spełnieniu niżej podanych kryteriów – dla następujących grup podatników:
Aby móc skorzystać z metody kasowej rozliczeń, przedsiębiorca będzie musiał spełnić następujące warunki:
Z kasowego PIT będą mogli skorzystać podatnicy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie:
Kasowy PIT to trzy główne korzyści:
Aby skorzystać z metody kasowej PIT, przedsiębiorcy będą musieli złożyć odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego. Oświadczenie to należy złożyć do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto działalność.
Po pierwsze, firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe do nowej metody rozliczeń, co może wiązać się z koniecznością aktualizacji oprogramowania księgowego.
Po drugie, pracownicy działów księgowych będą musieli być przeszkoleni w zakresie obsługi nowej metody kasowej, co oznacza dodatkowe koszty i czas poświęcony na szkolenia.
Po trzecie, przedsiębiorcy będą musieli dokładnie monitorować swoje przepływy pieniężne, aby prawidłowo rozliczać przychody i koszty zgodnie z nowymi przepisami.
Jak MDDO Outsourcing może pomóc w przygotowaniu firmy do kasowego PIT?
Nasza firma oferuje wsparcie w zakresie wdrożenia i korzystania z metody kasowej PIT w następującym zakresie:
Autorki: Bożena Wodarska, Menedżer, MDDP Outsourcing, Katowice oraz Małgorzata Piekorz, Ekspert ds. CIT, MDDP Outsourcing, Katowice