Księgowość MDDP Outsourcing - Katowice, Warszawa Outsourcing księgowości
Publikacje /

Aktualności

Poznaj harmonogram i terminy wdrożenia PPK
Sprawdź do kiedy Twoja firma powinna przekazać pierwszą wpłatę w ramach PPK. Więcej

Outsourcing - nowoczesne rozwiązania

30-03-2015

5 zalet outsourcingu księgowości

 

 Rafał Michniewicz

Rafał Michniewicz

Partner w MDDP Outsourcing

 

4.    Korzystanie z doświadczeń

Decydując   się   na   outsourcing – zwłaszcza   w   przypadku   większych   Outsourcerów,  o   ugruntowanej  pozycji i odpowiednim portfelu Klientów - można skorzystać z doświadczenia w wielu obszarach:

  • merytoryczne – rachunkowość, podatki (minimum VAT i CIT, najczęściej wiele innych),
  • z zakresu efektywności działania,
  • techniczna/informatyczna z zakresu działania systemów księgowych i wspomagających księgowość,
  • z zakresu zarządzania zespołem.

Niezmiernie trudno (zwłaszcza w mniejszych i średnich organizacjach) zbudować zespół, który ma bardzo szerokie kompetencje (księgowe,  sprawozdawcze,  podatkowe,  informatyczne)  –  zachowując  racjonalną  bazę   kosztową. W praktyce  nie zdarza się, aby skupić wymagane kompetencje w jednej osobie, która w poszukiwanym przez nas okresie czasu/lokalizacji będzie dostępna i chętna do rozpoczęcia współpracy. Przeważnie, zestaw powyższych kompetencji jest rozłożony na trzech bądź czterech specjalistów. Przy nieograniczonych środkach, w każdej firmie można zatrudnić taki zespół fachowców, jednak często zagadnienia te nie  wymagają  pracy  w  pełnym   wymiarze, przez co pojawia się swoiste niewykorzystanie potencjału posiadanego zespołu.

Współpracując  z  outsourcerem, który  przy  określonej  wielkości z  pewnością  będzie  posiadał  wielu   specjalistów z poszukiwanych obszarów, w elastyczny sposób można „dobierać” bardziej zaawansowane zasoby do poziomu skomplikowania transakcji w danym  okresie  i ponosić  koszty   np.  tylko  1/5  czasu  specjalisty  do   spraw   VAT  (w odniesieniu do 100% własnego specjalisty). Dzięki temu rozwiązanie outsourcingowe będzie wykorzystywać zasoby o wyższych kompetencjach przy niższym koszcie.

 

 

 

« Poprzedni  1  | 2  | 3  | 4 | 5   Następny »  
lista publikacji