System Grup VAT został dotychczas wdrożony w 18 państwach Unii Europejskiej, a kolejne dwa kraje (Polska i Francja) czynią kroki, aby taka możliwość została wprowadzona. Zakładano, że grupy VAT będą mogły powstawać w Polsce już od 1 lipca 2022. Ostatecznie Ministerstwo Finansów zaproponowało przesunięcie terminu na 1 stycznia 2023.
Grupę VAT stanowić będzie grupa podmiotów mających siedzibę na terytorium RP lub posiadających w Polsce oddział, za pośrednictwem którego prowadzą działalność gospodarczą. Członkowie grupy VAT muszą być ze sobą powiązani:
Po wejściu w życie każda grupa VAT będzie reprezentowana przez wyznaczonego przedstawiciela. Warto zaznaczyć także, że każdy podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. Co ważne- w trakcie trwania grupa VAT nie będzie mogła być rozszerzona o inne podmioty, ani pomniejszona o którykolwiek z podmiotów wchodzących w jej skład. Koniecznym warunkiem, aby grupa VAT powstała jest zawarcie umowy w formie pisemnej, która powinna zawierać:
Umowa zawierana jest na co najmniej 3 lata z możliwością przedłużenia na 30 dni przed terminem jej wygaśnięcia. Umowę dołącza się do zgłoszenia VAT R, na podstawie którego następuje rejestracja grupy i jednocześnie wykreślenie członków grupy z rejestru podatników VAT. Podczas całego okresu istnienia grupy jej członkowie muszą być powiązani ze sobą wg kryteriów wskazanych powyżej. Organem właściwym w sprawach opodatkowania grupy VAT będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla przedstawiciela tej grupy.
Grupy VAT, z punktu widzenia przedsiębiorców, są atrakcyjną formą rozliczeń ze względu na ograniczenie ilości obowiązków związanych z funkcjonowaniem podmiotów. Główne korzyści płynące z takiego rozwiązania to:
Autor: Agnieszka Bojar, Manager obszaru Księgowości w warszawskim biurze rachunkowym MDDP Outsourcing.