Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek stosowania kas rejestrujących mają podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Dotychczas stosowane były kasy rejestrujące z papierowym bądź elektronicznym zapisem kopii. Nowy typ, kasy fiskalne online, został wprowadzony ustawą z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. 2019 poz. 675). Jednocześnie Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (DZ. U. 2019 poz. 816) określono zasady stosowania nowego rodzaju kas.
Podstawową funkcją różniącą kasy starego typu od nowych urządzeń jest możliwość przesyłania danych o rejestrowanej sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas. CRK jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Informacje gromadzone w CRK obejmują:
Powyższe informacje Szef KAS może udostępnić Ministrowi Finansów, administracji skarbowej a także urzędom skarbowym oraz celno-skarbowym.
Stosowanie kas fiskalnych online wiąże się z pewnymi ułatwieniami, do których zaliczyć należy:
Równocześnie na podatników nałożone zostały dodatkowe obowiązki:
Wprowadzone przepisy nie oznaczają natychmiastowego wycofania z użytkowania kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Będę one mogły być stosowane do momentu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej. W celu ich stopniowego wyeliminowania określono terminy, po których nie będą dostępne w sprzedaży:
Ustawodawca wyodrębnił jednak branże, które zostaną objęte obowiązkiem wymiany kas rejestrujących na online w terminach przewidzianych w art. 145b ustawy o VAT. Proces ten został podzielony na poniższe etapy:
Dla podmiotów zobowiązanych do wprowadzenia kas online do 31 grudnia 2020 roku termin został odroczony do 31 lipca 2021 roku w związku ze stanem epidemii na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 1059).
Podatnicy dokonujący zakupu kasy fiskalnej online muszą nabyć urządzenie posiadające potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar o spełnieniu wymagań technicznych. Ponadto, zobowiązani są do zawarcia umowy z serwisantem widniejącym w wykazie prowadzonym przez szefa KAS. Na uwagę zasługuje fakt, że nowe przepisy dopuszczają, pod pewnymi warunkami, korzystanie z kas rejestrujących online w ramach umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
Nabycie kasy wiąże się z wydatkiem w granicach 1500 – 3000 zł. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Polega ona na możliwości odliczenia od podatku VAT ceny zakupu netto do wysokości 90%, nie więcej niż 700 zł. Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy:
W celu skorzystania w ulgi czynni podatnicy VAT składają odpowiednio wypełniony plik JPK, natomiast podmioty zwolnione z VAT mają możliwość złożenia wniosku o zwrot kwoty na rachunek bankowy.
Nowelizacja przepisów w zakresie stosowania kas fiskalnych nakłada na przedsiębiorców dodatkowe zobowiązania a także budzi liczne wątpliwości. Zgodnie z uzasadnieniem Ministerstwa Finansów ma ona jednak na celu uszczelnić system VAT oraz wyeliminować szarą strefę poprzez wzmocnienie transparentności obrotu. Funkcjonowanie CRK niewątpliwie otwiera nowe możliwości analityczne co przełoży się na ograniczenie luki podatkowej.
Autor: Magdalena Terentowicz, Księgowa w MDDP Outsourcing.