Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) powinny być przyznawane pracownikom zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o tym funduszu – czyli opierać się na kryteriach socjalnych, takich jak:
W związku z powyższym, zespół kadrowo-płacowy pracodawcy powinien różnicować wysokość lub wartość tych świadczeń, w zależności od sytuacji socjalnej pracownika.
Sprawdź także: Czy świąteczny wystrój i ozdoby można ująć w podatkowych kosztach firmy?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o PIT, paczki świąteczne dla pracowników w 2024 roku, które są w całości finansowane ze środków ZFŚS, są zwolnione z podatku dochodowego – o ile ich wartość (łącznie z innymi świadczeniami z ZFŚS) nie przekracza 1000 zł (w danym roku podatkowym). W przypadku przekroczenia ww. limitu, specjaliści ds. kadr i płac potraktują nadwyżkę jako przychód pracownika i jako taką opodatkują na zasadach ogólnych.
Jeśli chodzi o składki ZUS, to świadczenia finansowane z ZFŚS są z nich zwolnione, i to niezależnie od ich wartości.
Paczki świąteczne dla pracowników finansowane z ZFŚS nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem będą same odpisy na fundusz, pod warunkiem przekazania środków na wyodrębniony rachunek bankowy w wymaganym terminie.
Może zainteresuje Cię także: Czy świąteczne prezenty dla klientów i kontrahentów można ująć w podatkowych kosztach firmy?
W przypadku, gdy świąteczne paczki dla pracowników są w całości finansowane z zasobów własnych przedsiębiorstwa, wówczas w ujęciu kadrowo-płacowym ich wartość stanowi przychód pracownika i podlega opodatkowaniu PIT, a także oskładkowaniu ZUS.
Na gruncie księgowości i podatków, paczki świąteczne dla pracowników sfinansowane ze środków obrotowych firmy mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu – podstawowym warunkiem jest powiązanie takiego wydatku z działalnością gospodarczą, a także jego celowością. Zasadniczo wręczanie świątecznych paczek pracownikom buduje pozytywną atmosferę w firmach, może podnosić motywację oraz lojalność zespołu. W konsekwencji ma potencjał do wpływania na budowanie wzrostu przychodów w kolejnych okresach.
Autor: Alicja Cudzewska, Młodszy Księgowy, MDDP Outsourcing księgowość Warszawa