MSR i MSSF w 2024 r . Poznaj zmiany dotyczące Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, obowiązujące w 2024 roku.
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) stanowią zbiór zasad i wytycznych dotyczących sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych przez jednostki gospodarcze. Podstawowym celem MSR/MSSF jest zapewnienie porównywalności podmiotów gospodarczych pochodzących z różnych krajów i branż w zakresie ich sytuacji. Standardy mówią przede wszystkim, czym jest dany składnik, kiedy dana pozycja, transakcja lub zdarzenie kwalifikuje się do ujęcia w bilansie, a kiedy w wyniku finansowym oraz jak je należy wycenić w momencie początkowego ujęcia i na dzień bilansowy.
Za opracowanie oraz aktualizację standardów MSR/MSSF odpowiada Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), która regularnie wprowadza zmiany i ulepszenia do istniejących standardów, aby dostosować je do zmieniających się warunków gospodarczych, regulacyjnych i technologicznych.
Najważniejszą zmianą dotycząca Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości w 2023 roku jest nowy standard MSSF 17 oraz nowe rozporządzenie unijne komisji (UE) 2023/1803 z 13 września 2023 r., które weszło w życie 16.10.2023 r. Zawiera ono szereg innych wprowadzonych zmian w standardach rachunkowości MSSF oraz uściśla wytyczne standardów, a także określa warunki zwolnień, czy też praktycznych uproszczeń, które mogą być pomocne dla sporządzających sprawozdania finansowe.
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez MSSF 17 oraz unijne rozporządzenie komisji
- Nowy standard rachunkowości MSSF 17 został wydany w celu zapewnienia większej przejrzystości i porównywalności sprawozdań finansowych i ma istotny wpływ na wszystkie jednostki prowadzące działalność ubezpieczeniową, w tym także banki. Należy mieć na uwadze, że nowy standard nie dotyczy wyłącznie firm ubezpieczeniowych — spółki prowadzące działalność niefinansową również powinny poddać analizie umowy, czy nie zawierają elementu definicji umowy ubezpieczeniowej. Standard MSSF 17 zmienia zasady wyceny oraz naliczania zysków i strat w każdym okresie rozliczeniowym, oraz wprowadza duże zmiany w raportowaniu kontraktów ubezpieczeniowych.
- Znaczną część podmiotów gospodarczych dotknie zmiana wprowadzona w MSR nr 1, które zamieniają wymóg ujawniania “znaczących” informacji dotyczących zasad rachunkowości na te, które są „istotne”. Należy zwrócić tutaj uwagę na odmienne wymogi w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości, a także uzupełniająca wytyczne w zakresie klasyfikacji zobowiązań jako długo- lub krótkoterminowe, co ma znaczenie dla wszystkich jednostek, które posiadają zobowiązania kredytowe i powiązane z nimi warunki umowne (kowenanty).
- Do istotnych zmian, które miały miejsce w 2023 r. można zaliczyć jeszcze zmianę dotyczącą MSR 12 „Podatek dochodowy”, gdzie wprowadzony został wymóg ujmowania podatku odroczonego od określonych transakcji i wprowadzono także zwolnienie z ustalania podatku w związku ze zmianami w przepisach podatkowych dotyczących globalnego podatku minimalnego.
Autor: Sylwia Kulczycka – Manager księgowości, biuro outsourcingu księgowego w Warszawie.
W czym możemy pomóc?
Eksperci MDDP Outsourcing mogą pomóc we wdrożeniu wytycznych standardów MSR/MSSF:
- Bieżące doradztwo w zakresie MSR.
- Analiza kryteriów do stosowania MSR.
- Dostosowanie sprawozdań finansowych przepisów MSR/MSSF oraz następujących zmian.
- Rekomendacje do dokonania zmian w planie kont oraz zastosowania odpowiednich narzędzi.
- Przygotowanie polityki rachunkowości zgodnie z MSR/MSSF.
- Konsultacje, szkolenia i bieżące doradztwo w zakresie standardów.
Poproś o bezpłatną wycenę: https://www.mddp-outsourcing.pl/kontakt/