Podatek minimalny został wprowadzony w ramach tzw. Polskiego Ładu i obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. W wyniku nowelizacji podatek ten został w praktyce zawieszony na dwa lata. Tym samym, zaczął on obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a obowiązek jego zapłaty stanie się aktualny w 2025 roku, gdyż podatek ten płaci się po zakończeniu roku podatkowego. Dla podatników CIT oznacza to konieczność weryfikacji czy jednostka jest, czy nie jest zobowiązana do jego uiszczenia. Jakie obowiązują w tym zakresie regulacje?
W uproszczeniu podatek minimalny dotyczy podatników CIT, którzy nie generują dochodu lub osiągają dochód ale na bardzo niskim poziomie.
Przepis art. 24 ca ust.1 ustawy PDOP wskazuje, że podatek minimalny obejmuje:
Nie, nie każdy podatnik CIT jest zobowiązany do zapłaty podatku minimalnego. Podatkiem tym są objęci ci podatnicy CIT, którzy:
lub
Fiskus dopuszcza jednak pewne wyłączenia, dzięki którym określone grupy podatników CIT nie są zobowiązane do wyliczenia podatku minimalnego. Pełna lista włączeń z podatku minimalnego znajduje się w art. 24 ca ust. 14 ustawy PDOP.
Podmioty wyłączone z obowiązku wyliczenia podatku minimalnego, to:
1) podmioty które rozpoczęły działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;
2) jednostki będące przedsiębiorstwami finansowymi,
3) jednostki które w roku podatkowym uzyskały niższe przychody o co najmniej 30% w stosunku do przychodów z roku ubiegłego,
4) jednostki, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada:
– udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub
– ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,
5) jednostki u których większość uzyskanych przychodów innych niż z zysków kapitałowych zostało osiągniętych w związku z:
6) wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udziałów odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:
7) jednostki będące małymi podatnikami,
8) jednostki będące spółkami prowadzącymi gospodarkę komunalną,
9) jednostki które osiągnęły udział dochodu w przychodach (bez zysków kapitałowych), w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, w wysokości co najmniej 2%,
10) jednostki postawione w stan upadłości, likwidacji lub objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym,
11) jednostki będące stroną umowy o współdziałanie,
12) jednostki będące instytucjami finansowymi w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, której podstawowym przedmiotem działalności jest świadczenie usług finansowych polegających na odpłatnym nabywaniu od wierzyciela wierzytelności powstałych w wyniku zawarcia umowy sprzedaży towarów lub świadczenia usług pomiędzy tym wierzycielem a dłużnikiem;
13) jednostki będące przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną.
Podsumowując, pierwszym krokiem na check-liście podatnika CIT powinno być ustalenie czy dana jednostka podlega regulacjom, które dotyczą minimalnego CIT oraz sprawdzenie czy dany podmiot może skorzystać z wyłączenia z opodatkowania.
Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r.