Amortyzacji dokonuje się w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. To podatnik decyduje o częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Częstotliwości tej nie można jednak zmieniać w trakcie roku (zgodnie z ustawą z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych). Zmiany mogą być stosowane dopiero od nowego roku.
W metodzie degresywnej odpisy amortyzacyjne w początkowych okresach użytkowania środka trwałego są wyższe od przeciętnych (ustalanych metodą liniową) i stopniowo maleją. Zmniejszanie odpisów amortyzacyjnych następuje do momentu, gdy wartość odpisywanej raty staje się mniejsza od raty ustalanej za pomocą metody liniowej. Podatnik, który stosuje metodę degresywną, zobowiązany jest pilnować momentu (roku), w którym powinien przejść na metodę liniową.
Podatnik ma możliwość wielokrotnego podwyższania lub obniżania stawek amortyzacji. Zmiany dla środków trwałych już wprowadzonych do ewidencji dokonuje się od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zmiana stawek nie jest możliwa w trakcie roku. Zmiany stawek można dokonywać tylko przy amortyzacji metodą liniową.
Podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. EURO środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych), z wyłączeniem samochodów osobowych. Jednorazowego odpisu dokonuje się w roku podatkowym, w których środki trwałe wprowadzono do ewidencji. W 2025 roku limit ten będzie wynosił 214 tys. zł (w roku 2024 było to 230 tys. zł).
Podatnicy będący mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, zaliczonymi do grupy 1 i 2 KŚT, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych danego podatnika, w przypadku gdy ten środek trwały znajduje się na obszarze gminy:
Podatnicy ci mogą skrócić okres amortyzacji do 5, albo 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia.