W dniu 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza między innymi nowe progi do badania sprawozdań finansowych dla pozostałych jednostek (przede wszystkim spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, cywilnych oraz przedsiębiorstw osób fizycznych), które w poprzedzającym roku obrotowym wynoszą odpowiednio:
Nowe progi mają zastosowanie po raz pierwszy do roku obrotowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2024 r. Spełnienie co najmniej 2 z powyższych warunków za 2024 rok obliguje jednostkę do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2025 rok.
Dla przypomnienia, powyższe progi do końca 2024 r. wynosiły:
Ważne! Z kategorii przychodów usunięto przychody z operacji finansowych. To oznacza, że o obowiązku badania sprawozdania decydują poza sumą aktywów i zatrudnienia przychody operacyjne, czyli te, dla których dana jednostka powstała i które wiążą się z jej podstawowym biznesem.
Podwyższenie progów sprawi, że część podmiotów wypadnie z obowiązku badania sprawozdań finansowych. Umowy z firmami audytorskimi zawierane są na okresy co najmniej dwuletnie. Może zdarzyć się, że spółka zobowiązana jest do badania sprawozdania finansowego za rok 2024, ale po podwyższeniu limitów nie będzie miała takiego obowiązku za rok 2025. W tej sytuacji jednostka może rozwiązać umowę o badanie sprawozdania finansowego. O rozwiązaniu umowy należy poinformować PANA (Polska Agencja Nadzoru Audytowego). Powinna tego dokonać badana firma oraz firma audytorska. W przypadku jednostki zainteresowania publicznego (w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym) o rozwiązaniu umowy należy poinformować także KNF (Komisję Nadzoru Finansowego).
Informację o rozwiązaniu umowy można składać do Agencji w następujący sposób: