Terminy sprawozdawcze wynikające z Ustawy o rachunkowości nie zostały przedłużone, co oznacza, że sprawozdanie finansowe należało sporządzić do 31 marca bieżącego roku. Ostateczne terminy sprawozdawcze za 2022 r., w sytuacji, gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, upływają:
Należy mieć na uwadze, że mogą się zdarzyć okoliczności, w których konieczna będzie zmiana w sprawozdaniu finansowym. Zgodnie z art. 54. Ustawy o rachunkowości, są dwie takie sytuacje:
Podpisanie sprawozdania finansowego jest dla Ciebie ważnym krokiem w procesie zatwierdzania sprawozdania finansowego. Aby podpisać sprawozdanie finansowe, wymagany jest podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty o wysokim poziomie autentyczności.
Zgodnie z art. 52 ust. 2. Ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe organizacji powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownika jednostki. Przez kierownika jednostki rozumie się:
Zgodnie z art. 53. Ustawy o rachunkowości roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem, roczne sprawozdanie finansowe jednostek podlega badaniu zgodnie z wymogami przeprowadzania badań określonymi w Ustawie o biegłych rewidentach oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w przypadku jednostek zainteresowania publicznego.
Organizacje, których nie obowiązują przepisy dotyczące badania rocznego sprawozdania finansowego, to:
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający oraz po uprzednim wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu (bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami) następuje podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do badania rocznego sprawozdania finansowego. Natomiast jednostki niezobowiązane do badania rocznego sprawozdania finansowego mogą dokonać podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.
Zgodnie z przepisami Ustawy o Rachunkowości, kierownik jednostki ma obowiązek złożyć roczne sprawozdanie finansowe w formacie XML w Repozytorium Dokumentów Finansowych (e-KRS) w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Ze sprawozdaniem należy złożyć również:
Kierownik oddziału przedsiębiorcy zagranicznego również ma obowiązek złożyć roczne sprawozdanie finansowe oddziału. Ponadto przepisy dotyczą także obowiązku złożenia sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym przez jednostki, o których mowa w art. 63. f lub art. 63. g.
W przypadku opóźnienia w zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego istnieje obowiązek złożenia go w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie określonym w art. 53. Ustawy o rachunkowości oraz 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami. Przepisy te stosują się również do jednostek dominujących sporządzających roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej.
Autor: Justyna Przastek — Młodsza Księgowa w MDDP Outsourcing
Źródło: Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Ustawa o biegłych rewidentach z dnia 11 maja 2017