Rabat potransakcyjny powinien być odpowiednio udokumentowany, aby uniknąć wątpliwości w przypadku kontroli podatkowej. Stąd też sprzedawca do udzielonego rabatu musi wystawić fakturę korygującą, która może zawierać:
Sprzedawca udzielający rabat (upust lub obniżkę ceny) może także wystawić zbiorczą fakturę korygującą, która:
Udzielenie rabatu nabywcy jest podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT należnego. Zgodnie z art. 29a ust.13 ustawy o VAT, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku, gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada wyżej wymienionej dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
W związku z powyższym, aby korektę faktury ująć w odpowiednim okresie rozliczeniowym, ważne jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej:
Dokumentacją potwierdzającą uzgodnienie warunków korekty może być korespondencja e-mail, aneks do umowy lub inny dokument handlowy, w tym zwrot nadpłaty lub kompensata skorygowanej transakcji. Z objaśnień MF z 23 kwietnia 2021 r. w zakresie pakietu rozwiązań „Slim VAT” wynika, że za uzgodnienie warunków korekty może posłużyć:
W ustawie nie jest wprost wskazane, czym jest spełnienie warunków korekty i co dokładnie należy przez to rozumieć. Z wydawanych interpretacji KIS wynika, że spełnienie warunków korekty oznacza dokonanie się zdarzenia stanowiącego podstawę do obniżenia wynagrodzenia. Zdaniem Ministerstwa Finansów, jeśli udzielana obniżka nie jest uzależniona od przyszłego zdarzenia, to – jeśli jedna strona informuje kontrahenta o udzielonej obniżce – można domniemywać, że warunki wystawienia korekty są spełnione.
Rozliczenie wystawionej faktury korygującej u sprzedawcy reguluje art. 12 ust. 3j-3m ustawy o PDOP i art. 14 ust. 1m-1p ustawy o PDOF. Wynika z nich, że:
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. W związku z tym należy przyjąć, iż korekta przychodów wynikająca z udzielenia rabatu powinna być uwzględniona w tym samym okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie osiągnięto przychód.
Rozliczając faktury korygujące na przełomie roku należy pamiętać, że moment ujęcia korekty przychodu będzie zależeć od tego, czy nastąpił on:
Poprawne rozliczenie udzielonego rabatu, zarówno podatkowo, jak i księgowo, to ważny element prawidłowego prowadzenia zapisów księgowych w każdym przedsiębiorstwie, zwłaszcza w kontekście przełomu roku. W przypadku mniej doświadczonych osób nietrudno o błędy skutkujące konsekwencjami podatkowymi lub koniecznością korekty sprawozdań finansowych. Współpraca z MDDP Outsourcing pozwoli Państwu uniknąć tych ryzyk, dzięki kompleksowemu wsparciu naszych ekspertów, którzy zadbają o zgodność z przepisami i prawidłową ewidencję. >> Zapraszamy do kontaktu, aby omówić w jaki sposób możemy odpowiedzieć na Państwa indywidualne potrzeby. <<
Autor: Sylwia Zatorska, Księgowa, MDDP Outsourcing – Warszawa