19 grudnia br. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany w ww. ustawie dotyczą składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i mają wejść w życie z początkiem 2025 roku. Z jakimi nowościami powinni się liczyć przedsiębiorcy?
Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się za pomocą skali podatkowej, są na podatku liniowym oraz którzy stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej, zostanie obniżona minimalna podstawa składki zdrowotnej. Od 2025 roku zostanie ona zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Ponadto nastąpi likwidacja obowiązku opłacania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Takie rozliczenie będzie odbywało się na zasadzie dobrowolności – to przedsiębiorca zdecyduje czy przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych będą uwzględnione w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.
Jak wskazano w uzasadnieniu omawianej ustawy, powyższe zmiany mają przyczynić się do poprawy rentowności u przedsiębiorców osiągających najniższe dochody. Ustawa ma sprawić, że część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę zdrowotną w 2025 roku. Nowe przepisy mają być odpowiedzią na niezadowolenie przedsiębiorców, którzy uważali, że rozpoznawanie składki zdrowotnej ze sprzedaży aktywów trwałych było rozwiązaniem niesprawiedliwym, bo nie związanym z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej.
Powyższe nowości, to nie koniec zmian w składce zdrowotnej. Na rządowej stronie gov.pl podano, że od 2026 roku planowane jest przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej, która będzie zależna od wysokości dochodów/przychodów (projekt UD165). Dopiero po przekroczeniu określonego limitu dochodów/przychodów będzie naliczana dodatkowa składka od nadwyżki. Będzie to wyglądać następująco:
Zmiany na 2026 rok zakładają także uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.