Nieprawidłowości w zeznaniu rocznym PIT zdarzają się nawet najbardziej uważnym podatnikom – szczególnie gdy pojawiają się nowe ulgi lub nietypowe źródła przychodu. Na szczęście przepisy podatkowe przewidują możliwość korekty deklaracji – i to zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. W poniższym artykule wyjaśniamy, kto i w jakim terminie może złożyć korektę PIT, jak to zrobić krok po kroku oraz z czym należy się liczyć, jeśli zmiana dotyczy wysokości należnego podatku lub zwrotu nadpłaty.
Złożenie korekty deklaracji podatkowej PIT pozwala na poprawienie błędów lub uzupełnienie brakujących danych w założonym wcześniej zeznaniu rocznym. Może to dotyczyć zarówno pomyłek w obliczeniach, jak i nieujawnionych ulg podatkowych czy przychodów. Korekta jest możliwa zarówno w przypadku deklaracji papierowych, jak i elektronicznych – obowiązują te same zasady.
Korektę rocznego zeznania podatkowego PIT należy złożyć w przypadku:
Korektę można złożyć w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Osoby rozliczające PIT za 2024 rok (termin upływa 30 kwietnia 2025 r.), mają czas na korektę do 31 grudnia 2030 roku.
WAŻNE! Jeśli korekta skutkuje zwrotem podatku, warto ją złożyć jak najszybciej, aby szybciej odzyskać środki.
Jeśli urząd skarbowy przeprowadza już kontrolę podatkową lub postępowanie podatkowe, możliwość samodzielnej korekty zostaje ograniczona.
Korektę składa się na właściwym formularzu PIT, oznaczając, że jest to korekta pierwotnego zeznania. Należy także dołączyć uzasadnienie przyczyny korekty, w którym trzeba krótko opisać, z jakie powodu następują zmiany.
Korektę rocznego zeznania PIT można złożyć na trzy sposoby: 1. elektronicznie – przez e-Urząd Skarbowy (Twój e-PIT), 2. osobiście – w urzędzie skarbowym, 3. pocztą – przesyłając wypełnione druki. Warto mieć przy tym na uwadze, że korekta elektroniczna wymaga podpisu elektronicznego lub potwierdzenia danymi autoryzującymi.
Autor: Natalia Nowosad, Młodszy Księgowy, MDDP Outsourcing Warszawa