Ministerstwo Finansów potwierdziło plan wdrażania obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w dwóch głównych turach, z uwzględnieniem terminu przejściowego dla najmniejszych podatników. Harmonogram ten zakłada, że:
Faktury VAT RR (dotyczące nabycia produktów rolnych od rolników ryczałtowych) nie będą objęte obowiązkiem wystawiania w KSeF, ale będzie istniała możliwość ich wystawiania w systemie od 1 kwietnia 2026 r. (tj. dwa miesiące później, niż planowano).
Projekt ustawy, wraz z uzasadnieniem, dostępny jest na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego: legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12391205.
Przedsiębiorcy mogą przesyłać opinie na temat projektu do 25 kwietnia 2025 r., wysyłając je na adres: sekretariat.PT@mf.gov.pl.
Resort finansów, chcąc wyjść naprzeciw głównym postulatom przedsiębiorców dotyczącym wystawiania faktur w KSeF, uwzględnił następujące rozwiązania, mające ułatwić im płynne i sprawne przejście na nowy system:
W okresie przejściowym pracownicy administracji skarbowej mają wspierać podatników, służąc im informacjami.
Pracownicy resortu finansów rozłożyli działania wdrożeniowe dotyczące KSeF na kolejne kwartały w sposób zaprezentowany na poniższej infografice.
Jedną z najważniejszych dat, zaplanowanych w „mapie drogowej” KSeF, jest czerwiec 2025 r. – wówczas MF udostępni informacje dotyczące nowej wersji systemu KSeF 2.0 (obowiązującej od 1 lutego 2026 r.) w postaci struktury logicznej FA(3) – tzw. schemy oraz opublikuje API (dokumentację interfejsu programistycznego) wraz ze szczegółowym harmonogramem testów. Ma to umożliwić integratorom (tworzącym systemy informatyczne do wystawiania faktur) oraz dużym przedsiębiorstwom, połączenie KSeF 2.0 ze swoimi systemami. Będą oni mieli możliwość testowania API z KSeF 2.0 od 30 września 2025 r. Z kolei od listopada 2025 r. wszyscy przedsiębiorcy będą mogli poznać rozwiązania i funkcjonalności systemu – zostanie wówczas udostępniona testowa wersja Aplikacji Podatnika KSeF 2.0. Jak podaje MF, faktury wystawione w środowisku testowym KSeF 2.0 (interfejs API i Aplikacji Podatnika KSeF) nie będą wywoływały w tym czasie skutków prawnych. Produkcyjna wersja systemu, czyli pozwalająca na wystawianie faktur w rzeczywistym obrocie gospodarczym, ma zostać udostępniona 1 lutego 2026 r. – odtąd, podmioty objęte obowiązkiem fakturowania w KSeF, będą musiały korzystać z tego systemu przy wystawianiu faktur.
Tryb „offline24” – ministerstwo wprowadza bezterminową możliwość wystawiania e-faktur w trybie offline, z obowiązkiem ich przesłania do KSeF najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Funkcja ta umożliwi wystawianie faktur w przypadku problemów technicznych lub trudności z transmisją danych, ponadto uprości proces dla klientów zagranicznych oraz podmiotów nieposiadających numeru NIP, oraz zapewni zgodność daty wystawienia faktury z wskazaną w treści przez wystawcę.
Certyfikaty wystawcy faktury – od 1 listopada 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli występować o certyfikaty umożliwiające autoryzację faktur i ich wystawianie w trybie awaryjnym. Dokumentacja dotycząca certyfikatów zostanie udostępniona wraz z API.
Dodawanie załączników do faktur – w odpowiedzi na potrzeby rynku, do struktury FA(3) dodano możliwość dołączania załączników, m.in. do faktur zbiorczych za media czy usługi telekomunikacyjne. Załączniki będą stanowiły integralną część faktury.
Aplikacja mobilna KSeF – już teraz dla przedsiębiorców korzystających z dobrowolnego KSeF aplikacja mobilna do wystawiania faktury w tym systemie jest dostępna bezpłatnie do pobrania w sklepach Google Play i App Store. Po jej aktualizacji do wersji KSeF 2.0 (przed wejściem w życie obowiązku) będzie umożliwiała m.in.:
Fakturowanie konsumentów i faktury masowe – dla firm wystawiających faktury na rzecz konsumentów utrzymano możliwość korzystania z KSeF w formie dobrowolnej. Rozwiązanie to ma uprościć procesy wystawiania dokumentów sprzedażowych w dużych ilościach.
Ujednolicenie prezentacji kodów QR – zmieniona struktura kodów QR dla faktur online i offline pozwoli na weryfikację autentyczności dokumentów oraz zgodności danych z KSeF, co zapewni większe bezpieczeństwo i spójność danych.
Dostosowanie procesów księgowych do nowych regulacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie wdrożenia KSeF i dostosowania systemów finansowych, eksperci MDDP Outsourcing chętnie pomogą. Zapraszamy do kontaktu!
oprac. HZK za gov.pl.