Składając sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, należy złożyć również dodatkowe dokumenty w KRS, tj.:
Co istotne, z obowiązku sporządzenia sprawozdania z działalności zarządu są zwolnione jednostki mikro oraz małe pod warunkiem przedstawienia informacji dotyczącej nabycia udziałów (akcji) własnych w informacji dodatkowej. Mówi o tym art. 49 ust. 4. i 5. Ustawy o rachunkowości:
Poszczególne dokumenty powinny zostać sporządzone i podpisane w określonej formie. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nieprawidłowy format dokumentu uniemożliwi jego zatwierdzenie i złożenie. Przykładowo — zdarza się, że w sprawozdanie z działalności zarządu zostaje sporządzone w formie papierowej, co powoduje odmowę zatwierdzenia tego sprawozdania przez biegłego rewidenta.
Aby uniknąć tego rodzaju błędów, należy złożyć:
W formacie pliku pdf podpisanego elektronicznie składane jest również sprawozdanie finansowe w przypadku sporządzania go zgodnie z MSSF, a nie UoR.
Spółki, które zakończą rok obrotowy w dn. 31.12.2023 r. będą zobowiązane do sporządzenia, zatwierdzenia i złożenia sprawozdania finansowego w 2024 r. zgodnie z terminami przewidzianymi w ustawie. Należy pamiętać, że nie obowiązują już przedłużenia terminów, które były wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Oznacza to, że terminy będą następujące:
Obowiązek | Termin obowiązujący dla spółek, które zakończą rok obrotowy w dn. 31.12.2023 r. |
Sporządzenie zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej | Nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym, tj. do 25 marca 2024 r. |
Zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego | Nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 31 marca 2024 r. |
Złożenie deklaracji CIT | Do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego, tj. do 31 marca 2024 r. |
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego | Nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego tj. do 30 czerwca 2024 r. |
Złożenie sprawozdania finansowego i dokumentów towarzyszących w KRS | 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego |
Za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiada kierownik jednostki (zarząd). Następnie sprawozdanie jest podpisywane przez osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz członków zarządu. Warto zwrócić uwagę na dodany do ustawy o rachunkowości zapis (art. 52 Ust. 2b.) stanowiący, że sprawozdanie nie musi być podpisywane przez wszystkich członków zarządu. Może to być co najmniej jeden członek, jednak w takiej sytuacji pozostali członkowie są zobowiązani do złożenia oświadczeń, że sprawozdanie spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
„Art. 52 Ust. 2b. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie
finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia.
Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego”.
Niesporządzenie sprawozdania finansowego, sporządzenie go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcie w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych podlega grzywnie, lub karze pozbawienia wolności do lat 2 albo obu tym karom łącznie.
Na koniec warto podkreślić wagę zachowania prawidłowej struktury składanego sprawozdania. Należy dołożyć starań, aby plik XML nie zawierał błędów technicznych oraz zawierał odpowiedni numer KRS. W przeciwnym razie sprawozdanie nie będzie mogło zostać złożone – zostanie zablokowane przez system informatyczny KRS.
Autor: Anna Szymańska, Specjalista ds. sprawozdawczości w MDDP Outsourcing
Źródła:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych