Samozatrudnienie to wykonywanie działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek. Wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej oraz rozliczania podatków i składek ZUS.
Kodeks pracy nie zakazuje zatrudniania pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej przez pracodawcę, nawet jeśli obie strony łączyła umowa o pracę.
Przy stosunku pracy występują dwa istotne elementy:
Niezgodne z prawem jest zawarcie umowy cywilnej w celu ukrycia stosunku pracy. Umowa o pracę nie może być zastąpiona umową cywilnoprawną, jeżeli zatrudnienie posiada cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pracownik, który zarejestruje swoją działalność gospodarczą, staje się przedsiębiorcą. Generalnie rozlicza VAT, pod warunkiem że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT.
Zwolnienie podmiotowe wynika z osiągniętych obrotów (do 200.000 zł rocznie). Jeśli pracownik rozpoczyna prowadzenie własnej firmy w trakcie roku, powyższy limit należy proporcjonalnie zmniejszyć. Trzeba pamiętać, że zwolnienie podmiotowe niekiedy nie przysługuje, dla przykładu podatnicy świadczący usługi prawnicze czy w zakresie doradztwa. Szczegóły znajdziemy w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Te wyłączenia dotyczą wszystkich podatników, także wykonujących czynności na rzecz byłego pracodawcy.
Natomiast zwolnienia przedmiotowe z VAT to zwolnienia ze względu na rodzaj wykonywanych czynności np. usług ubezpieczeniowych czy finansowych. Wykaz takich usług został uregulowany w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.
Przedsiębiorca musi dokonać wyboru formy opodatkowania. Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma możliwość wyboru jednej z poniższych form opodatkowania:
Przy wyborze formy opodatkowania należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Przedsiębiorca, który chce wybrać podatek liniowy, może tego dokonać dopiero w kolejnym roku, od momentu rozwiązania umowy o pracę. Nie może więc on skorzystać z podatku liniowego w tym samym roku, w którym wykonywał te same czynności na podstawie stosunku pracy.
Z kolei przedsiębiorca zainteresowany ryczałtem ewidencjonowanym, może to zrobić dopiero po okresie dwóch lat od rozwiązania umowy o pracę. Z tej formy opodatkowania nie może skorzystać w roku, w którym był zatrudniony na umowę o pracę oraz w roku kolejnym.
Przedsiębiorca, który rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do pewnych preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od formy opodatkowania.
Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać przez pierwsze 6 miesięcy z tzw. ulgi na start, a następnie przez 24 miesiące z preferencyjnych składek ZUS tzw. mały ZUS.
Gdy przedsiębiorca wykonuje te same czynności, które wykonywał na podstawie umowy o pracę dla byłego pracodawcy przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, nie może skorzystać z wymienionych ulg. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS w pełnej wysokości. Praca na rzecz byłego pracodawcy nie pozwala również na skorzystanie z tzw. małego ZUSu plus.
Jeśli przedsiębiorca świadczy inne usługi dla dawnego pracodawcy i zakres jego obowiązków uległ zmianie, to ograniczenia dotyczące formy opodatkowania oraz ZUS go nie dotyczą.
Zalety samozatrudnienia
Wady samozatrudnienia
Samozatrudnienie wiąże się także z brakiem przywilejów, które daje umowa o pracę:
Autor: Agnieszka Bojar Manager w warszawskim biurze MDDP Outsourcing.