Długość przebywania na zasiłku opiekuńczym zależy od długości wystawionego zwolnienia lekarskiego. W przypadku choroby dziecka należy poinformować lekarza o konieczności wystawienia zwolnienia lekarskiego z powodu „opieki nad chorym członkiem rodziny”. Maksymalny okres, w którym można skorzystać z zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym, jest określony w rozdziale 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W przypadku zdrowego dziecka do lat 8, zasiłek przysługuje na maksymalnie 60 dni, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, a także w przypadku choroby niani lub dziennego opiekuna, choroby drugiego rodzica, jego porodu lub pobytu w szpitalu. W takiej sytuacji należy przedstawić odpowiedni dokument poświadczający zaistniałe okoliczności. W przypadku zamknięcia placówki, należy przedstawić oświadczenie wskazujące datę otrzymania informacji o tym zamknięciu (musi to być termin krótszy niż 7 dni przed zamknięciem).
Zasiłek opiekuńczy wynosi również 60 dni w przypadku opieki nad chorym dzieckiem do lat 14, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – do 18 lat.
Jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem, zarówno zdrowym, jak i chorym, zasiłek przysługuje tylko jednemu z rodziców, chyba że dziecko nie ukończyło 2 lat.
W przypadku innych członków rodziny, do których zgodnie z ustawą zaliczają się: małżonek, rodzice pracownika, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci własne, małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie powyżej 14 roku życia, zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres maksymalnie 14 dni w przypadku ich choroby. Warunkiem jest, aby członek rodziny zamieszkiwał z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym.
W celu uzyskania zasiłku, poza zwolnieniem lekarskim oraz, w szczególnych przypadkach, odpowiednimi oświadczeniami, należy złożyć u pracodawcy formularz Z-15. Dla opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, chorym dzieckiem do lat 14 lub dzieckiem niepełnosprawnym do lat 18, należy złożyć dokument Z-15A, natomiast dla opieki nad dorosłym członkiem rodziny – Z-15B. Dokumenty te zawierają niezbędne oświadczenia do wypłaty zasiłku. Formularz Z-15 należy dostarczyć pracodawcy najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od ostatniego dnia zwolnienia lekarskiego, jednak do momentu złożenia formularza zasiłek nie przysługuje.
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Zasiłek przysługuje za każdy dzień kalendarzowy, w tym również dni wolne od pracy, niedziele i święta.
Anna Pamuła, Specjalistka ds. Kadr i Płac z warszawskiego biura MDDP Outsourcing
#zasiłekopiekuńczy #pracownicy #prawo #ubezpieczenia #zdrowie #pracodawca #ZUS #opieka #MDDPOutsourcing